דבר העורכות – גלגולן של אימרות כנף


 
 

באוגוסט 2015, נענה פרופ' יוחנן פרס לקול הקורא שפרסמנו בגליון מס' 47 של המידעון, ובו הזמנו את הקוראות והקוראים לכתוב למדור חדש שיעניק מבט הומוריסטי על הסוציולוגיה ועל הסוציולוגים. המדור לא המריא אבל פרופ' פרס הצליח להצחיק אותנו, בדברים שכתב ובשיחת טלפון קצרה שניהלנו בעקבות הדברים שקיבלנו ממנו. כטיבם של דברים רבים בעולם, גם הטקסט הזה שנשאר מאופסן בזכרון המחשב, ידע למרות הכל למצוא את דרכו אל האור הגם אם בנסיבות עצובות ואנו שמחות להביאו כאן, בגיליון זה. את פרופ' יוחנן פרס הכרנו, במהלך התואר הראשון, כחלק מדור המייסדים של הסוציולוגיה הישראלית – דמויות שכבר לא זכינו לפגוש. המפגש איתו, דווקא דרך טקסט לא אקדמי אך סוציולוגי עד מאוד, היה הזדמנות עבורנו לראות מעבר לגיל ולמעמד.

בגיליון שלפניכם נעמיק את המפגש עם פרופ' יוחנן פרס בעזרתה של ד"ר יערית בוקק-כהן, מי שהיתה מונחית של פרופ' פרס, אשר נפרדת ממנו ומאירה את אישיותו ופועלו, וכן בדברים מאת פרופ' רות כץ, מי שהייתה קולגה של פרופ' פרס לאורך השנים.

עם הבשורה על מותו של פרופ' פיטר ברגר בקשנו לציין גם את הפרידה ממנו. ברגר, אשר נמנה על בכירי הסוציולוגיה האמריקאית, סלל את דרכו בהתאם להתפתחויות היסטוריות וחברתיות ותוך תנועה בין תפיסות תיאורטיות שונות הכרוכות גם בביקורת עצמית על עבודות מוקדמות שלו. ד"ר ירון צמח מצביע על השינויים שעברה תזת החילון של ברגר, החל משנות ה-60.

לצד אלה נעסוק גם בציון הכנס הסוציולוגי שהתקיים באוניברסיטה הפתוחה. ניתן יהיה לקרוא את דבריו של פרופ' אורי רם בפתיחת הכנס וכן בתמלול של שני מושבים מרכזיים מתוך הכנס. בנוסף, מובאים סיכומי המושבים של הקהילות השונות.

עוד בגליון הנוכחי:

  • אורי כץ, נציג החוקרים הצעירים באגודה הסוציולוגית (הידוע יותר בכינויו – אולג החדש) שעומד לסיים את ימי החסד שלו, יחלוק איתנו מחשבות ותכניות עתידיות לקהילת הדוקטורנטים.
  • דברי נשיא האגודה, פרופ' אורי רם, לקראת החלטת חברי האגודה על חלקה ותפקידה של האגודה במרחב הציבורי. דבריו מבקשים לזרוע שינויים בתקנון האגודה שנכתב לפני מעל 50 שנים,  בניסיון להתאים אותו למציאות חיינו היום.
  • ספר חדש של יפעת גוטמן על זכרון קולקטיבי, אך הפעם ככלי לשינוי בידיהם של המוחלשים. מה שגוטמן מכנה "אקטיביזם של זכרון" במסגרת ניסיונות אקטיביסטים לעיצוב זכרון הנכבה בישראל של שנות ה-2000.
  • סיכום עבודתם השנתית של מספר קהילות באגודה הסוציולוגית, אשר יסמנו גם כיוונים עתידיים צפויים.

נסיים במילות הפתיחה של יוחנן פרס, כאשר שלח אלינו את אמרות הכנף שלו במענה לקול הקורא שפרסמנו ואשר בקש למצוא היבטים הומוריסטיים בעבודה הסוציולוגית. אמרות הכנף שמצאו את מקומן במידעון הנוכחי:

"אל הקורא

אמרה הונגרית מזכירה לנו שגם מי שרוצה לקוד קידה לכולם חייב להפנות למישהו את ישבנו. מכאן שמסר המעורר עניין, מעורר, בדרך כלל, גם מחלוקת. חלומו של אחד הוא סיוטו של אחר, ולהפך. לפעמים טוב לגלגל את האחריות על אמירות מטופשות, ציניות ומשוללות יסוד לעבר מי שהגו אותן לראשונה, ולהיתמם: "רק הבאתי דברים בשם אומרם". רק מה, יש אמרות כנף הזכורות לי היטב, אולם שמו וכתובתו של המחבר המקורי זרכו מפרחוני. במקרים כאלה, פשוט אימצתי את הרעיון הממזרי לבן חוקי. אם ברצונך להוסיף/להחסיר, לפרט/לקצר, לתמוך/לשלול, לתקן/לקלקל, לאשר/להכחיש, אקבל זאת באהבה.

קריאה נעימה"