סיכום מושב קהילת לימודי מוגבלות


 
 

קהילת לימודי מוגבלות באגודה הסוציולוגית הישראלית קיימה מושב ייחודי במהלך הכנס האחרון של האגודה הסוציולוגית הישראלית, שנערך השנה בנושא "חמישים ל-67- חברה, שליטה, התנגדות".

מושב הקהילה התמקד בנושא "הגדרה עצמית, הכרה ויחסי כוח/תלות בקרב אנשים עם מוגבלות בישראל". שליטה, יחסי כוח והתנגדות הם במוקד התפישה הביקורתית שלימודי מוגבלות מבקשים לקדם. בישראל יחסי-כוח אלה מציבים את שאלת המוגבלות במיקום ייחודי בין מרכיבי זהות שונים, ומייצרת תמונה מורכבת ביחס למעמדם של אנשים עם מוגבלויות שונות אל מול הממסד הרפואי והמדינתי.

במושב דנו ביחסי כוח אלה וכן בשאלות של הגדרה עצמית בהקשרים שונים בחברה בישראל. הצגה הראשונה במושב עסקה במאבק להכרה במוגבלות הנגרמת כתוצאה ממחלות כרוניות ובפרט פיברומיאלגיה ותשישות כרונית, במסגרת מחקרם של ד"ר עדי פינקלשטיין, צביקה אור, ומי שהציג את המחקר, הרב שאול הורביץ. הדוברת השנייה היתה הגב' נעמי ביטמן, אשר הציגה את מחקרה במסגרת עבודת גמר שלה בנושא מוגבלות, דיכוי חברתי וביות מדיה על ידי שימוש בטלפונים ניידים בקרב חרשים וכבדי שמיעה בישראל. ההצגה האחרונה במושב עסקה במחקרה של הגב' אסנת יחזקאל להט בנושא תלות וזרות במפגש בין אנשים עם מוגבלות ועובדי סיעוד זרים.

לסיום מגיבת המושב, ד"ר גבי אדמון ריק, מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, סיכמה בהצגת שלושת השאלות הנמצאות בלב המחקר ללימודי מוגבלות: מהי מוגבלות או כיצד היא מוגדרת? מהי עצמאות או מהו הסובייקט העצמאי, ומהי אינטרקציה או מהי תלות, והבחינה כיצד כל אחת מההצגות במושב מנסה לענות באופן אחר על שאלות אלו.