סוציולוגים בעיתונות


 
 

שעת חירום בפי גלילות / חוה עציוני-הלוי, "הארץ" 31/7

מדוע הציבור הישראלי מחריש לנוכח מיקומו השערורייתי של אתר הדלק והגז בפי גלילות, המסכן עשרות אלפים אשר מתגוררים ונוסעים בקרבתו? עציוני-הלוי משיבה לתהיה זו בטענה כי  על הציבור הישראלי השתלטה תחושת אין אונים, התחושה שבמדינה הזאת אי-אפשר להזיז שום דבר.


 

עסק כביש / דני רבינוביץ, "הארץ" 31/7

המחבר עוסק בכביש חוצה ישראל מפן מדובר פחות – הפן הכלכלי. לטענתו, הסכם תפעול הכביש בין הממשלה לבין הזכיינים מיטיב עם האחרונים על חשבונו של משלם המיסים, ובכך מגדיל את הפערים בין עניים לעשירים.


מהטליבאן עד ההתנחלויות  / משה שוקד, "הארץ" 24/9

שבועיים לאחר הרס מגדלי התאומים בניו-יורק, משווה שוקד את הפונדמנטליזם האסלאמי לתכניותיהם של מתנחלים לפוצץ את המסגדים שעל הר הבית ולבנות במקומם את בית המקדש השלישי. אלה גם אלה נלחמים בתרבות המערבית החילונית.


צעקה מוצדקת / חורי מנהל ואריג' סבאג, "הארץ" 30/9

שנה לאחר אירועי אוקטובר, בוחנים מנהל וסבאג (מסטרנטית לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב) את הסיבות והמניעים לעוצמתם של האירועים, ושואלים – מה נלמד ואילו לקחים הופקו, אם בכלל? מסקנתם היא שהסיבות והמניעים לפרוץ האירועים לא נעקרו מן השורש, ולכן אין ודאות שהתופעות לא יישנו.


רצח או חיסול / לילי גלילי, "הארץ" 19/10

בעקבות רצח השר רחבעם זאבי, משוחחת העיתונאית עם פרופ' נחמן בן-יהודה על תוצאות אפשריות של רצח פוליטי, ועל ההבדלים המתגלים לרוב בין כוונות המבצעים לבין המתרחש במציאות.


נצחון הרוע האתני / משה שוקד, "הארץ" 21/10

שוקד טוען כי תודעת האתניות המתעוררת, המשלבת דת או מסורת חברתית אחרת, מסוגלת להשיל את כל מעצורי התרבות ולהביא קבוצת אנוש אחת לשלול את אנושיותה של קבוצת אנוש אחרת. כך בגרמניה הנאצית, בבוסניה וברואנדה – וכך גם במחוזותינו. סוף התהליך רשום על הקיר: ניצחון הרוע האתני. המפעל הציוני נתון בסכנה בגלל טירוף של מיעוט מאורגן. לאן הלכה הנאורות?


מי צריך שלום / משה שוקד, "הארץ" 1/11

שוקד טוען, כי השנאה המשותפת לאויב הפלשתיני גורמת לחברה הישראלית לעבור תהליך שינוי – משמאל מדומה לימין לאומני נחרץ, ומאפשרת לסקטורים השונים לתפקד כיחידה לאומית מלוכדת. בואו של שלום יחייב התמודדות כנה יותר עם השסעים החברתיים בחברה הישראלית. אז מי צריך שלום?


סתם סיפור אגדה עם סוף לא נעים / ורד ויניצקי-סרוסי, מכתבים למערכת "הארץ" 4/11

בעקבות ההצעה לקבוע בחוק יום זיכרון לשר רחבעם זאבי, דנה ויניצקי-סרוסי במשמעותו של יום ההנצחה לראש-הממשלה יצחק רבין. לטענתה, על-מנת שרבין יהפוך לדמות קונצנזוסיאלית נעשה תהליך דה-פוליטיזציה שלו ושל נסיבות מותו.


קץ החופש האקדמי / ברוך קימרלינג, "הארץ" 6/11

קימרלינג טוען כי באמצעות סדרת החלטות חדשות, נוטלת הממשלה את החופש האקדמי מידי האוניברסיטאות, והופכת אותן למעשה לחברות ממשלתיות הפרוצות להתערבות פוליטית. הוא קורא לנהל מאבק למען החופש האקדמי במקביל למאבק על שכר הסגל הבכיר.


 

המסע אל העבר/ מירון בנבנישתי, "הארץ" 8/11

מנהיגי ישראל נאחזים בעקרונות הנצחיים של הציונות ובתפיסות ישנות ביחס לאויב הערבי, וכתוצאה מכך מתנהלת אומה שלמה במסע הירואי אל העבר – ובכך אל אובדן עתידה.


שיבת האינטלקטואל / מירון בנבנישתי, "הארץ" 15/11/01

בנבנישתי מתייחס לדבריו של סרי נוסייבה לגבי חוסר הסיכוי למימוש זכות השיבה. האם בשלים הפלשתינים והישראלים לקבל עמדה זו? הפלשתינים יתקשו לעשות זאת כיון שיאלצו לוותר על צדק אבסולוטי והישראלים יתקשו לעשות זאת כיון שיהיה עליהם להתמודד עם גורמי הסכסוך מצידם שלהם: הכיבוש וההתנחלויות.


שיפוץ טוהרה כללי / משה שוקד, "הארץ", 19/11

שוקד מתייחס בציניות לכוונה להסב את שמו של רחוב הרצל בבני ברק לרחוב הרב שך.


של מי האדמות האלה / שלמה סבירסקי, "הארץ" 28/11

סבירסקי מבקר את ההסדרים הכספיים המתלווים לתהליך הפרטת האדמות החקלאיות של המדינה – שכן האדמות האלה שייכות בחלקן הגדול לפלשתינאים שהפכו לפליטים או לאזרחי המדינה ב-48. הוא מציע מעשה של צדק היסטורי – להפנות את הכנסות המדינה מההפרטה לשיקום הפליטים הפלשתינים ולקידום המיעוט הערבי בישראל.


בלי זיקה ל"זכות השיבה" / מירון בנבנישתי, "הארץ" 29/11

 הכותב מנתח את הפסיקה בתביעתם של עקורי איקרית ובירעם. בית המשפט הלך ב"מסלול אזרחי" וסירב ליצור זיקה בין תביעותיהם החומריות והסימליות של הערבים אזרחי מדינת ישראל, "הנפקדים הנוכחים", לבין התביעה לזכות השיבה.

 


ספרי סוציולוגיה חדשים 2000-2001

ישראל – מחברה מגוייסת לחברה אזרחית? / יואב פלד ועדי אופיר. הוצאת ספרות עכשיו.

בשיח הציבורי בישראל נשמעים לאחרונה שימושים שונים במונח "חברה אזרחית". ספר זה מבקש לברר מהי בדיוק חברה אזרחית והאם, בצל הכיבוש ולמרות הסכסוך המתמשך בין מדינת ישראל לבין הפלשתינים, חברה כזו מתמסדת בישראל.


קץ שלטון האחוסלים / ברוך קימרלינג. הוצאת כתר.

אחוסלים הוא תרגום למושג ה-WASPs האמריקאי. במסה מתואר קץ שליטתם על כל תחומי החיים בישראל. זהו ספר על המגמות הפוליטיות, החברתיות, הכלכליות והאתניות במדינה המשתנה במהירות, אך ממשיכה בכל-זאת לשמר את שרידיה של שכבת שלטון יוצאת דופן.


ש"ס – אתגר הישראליות / עורך: יואב פלד. הוצאת משכל.

בעזרתם של כמה מטובי החוקרים של החברה הישראלית, הספר מתמודד עם שלל נושאים המצטרפים יחד לניסיון לפענח את התעלומה ששמה ש"ס.


נשים בשוק העבודה של מדיניות הרווחה של ישראל / שלמה סבירסקי, אתי קונור, ברברה סבירסקי, ירון יחזקאל. מרכז אדווה.

הספר מציג מחקר עדכני ומקיף על תעסוקת נשים בשוק העבודה הישראלי.

המחקר עורך השוואות בין ישראל לעולם, בין גברים לנשים, בין נשים לנשים והשוואות לאורך זמן, וכן בודק את השלכות המדיניות התקציבית בשנות התשעים על תעסוקת נשים ומעמדן כיום.

הספר מנתח נתונים מאת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביטוח לאומי, נציבות שירות המדינה ועוד, ובעזרתם מצביע על כך, שהנשים בישראל הן בעלות העניין הראשיות בהגנה על מדינת הרווחה וחיזוקה.


האקולוגיה העירונית של באר שבע בעידן הגלובליזציה אטלס חברתי-פוליטי / יהודה גרדוס ורני בלושטיין-ליבנון. הוצאת מרכז הנגב לפיתוח אזורי.

העיר באר שבע היא פסיפס ייחודי של זהויות תרבותיות הפזורות במרחב העירוני וקשורות לגלי העלייה שהגיעו אליה ביובל האחרון – הגל המזרחי בשנות ה-50 והגל הרוסי בשנות ה-90. האטלס מנסה לאפיין את העיר באמצעות מפות של משתנים חברתיים-כלכליים ופוליטיים.


 

סיפורי נשים בנות העלייה הראשונה / בעריכת יפה ברלוביץ. הוצאת אסטרולוג.

זוהי אסופת סיפורים מתוך כתביהן של 6 יוצרות בנות העלייה הראשונה. המעבר מגולה למולדת עבור סופרות אלו אינו רק תחייה לאומית אלא גם תחייה נשית. הסופרות הארצישראליות החדשות מציעות גרסה משלהן, מזוית ראייה שונה, לסיפור הציוני-הגברי.


עבודת ההווה: מסות על תרבות ישראלית בעת הזאת / עדי אופיר. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

הספר מכיל 12 מסות המציעות קריאה ביקורתית בטקסטים שונים מאוד זה מזה: ממחזור התפילה ליום הכיפורים עד סיפורים של אורלי קסטל-בלום, מן ההגדה של פסח עד מגילת העצמאות. בצירופן יחד חושפות המסות קשרים סימביוטיים בין המימד התיאולוגי בתרבות הישראלית לבין האידיאולוגיה של הכיבוש הישראלי. הספר מצביע על כך שהאידיאולוגיה של הכיבוש ניזונה מתצורת שיח דתי וותיקה ויציבה אבל גם מעניקה לה חיים חדשים. המוטיבים התיאולוגיים בשיח היהודי-ישראלי מוצגים כמנגנון רב עוצמה המעצב את יחסי הכוח בין יהודים לפלסטינים ובין קבוצות שונות בתוך החברה הישראלית.


העיקר הבריאות – מבנה חברתי ובריאות בישראל / יהודית ט. שובל ועפרה אנסון. הוצאת מאגנס.

הספר מנתח את הגורמים החברתיים הקובעים את בריאות האוכלוסייה ואת דפוסי הפעילות של מערכת שירותי הבריאות בישראל. הוא מדגים כיצד תהליכים חברתיים משפיעים על בריאות האוכלוסייה, על מבנה שירותי הבריאות ועל חלוקת משאבי הבריאות בין קבוצות שונות בחברה הישראלית בכללה ובתוך מערכת הבריאות בפרט.


 

ישראל במשפט – שמעון אגרנט והמאה הציונית / פנינה להב. הוצאת עם עובד.

שמעון אגרנט, שופט בית המשפט העליון מ-1949 ונשיאו בשנים 1965-1976, נימנה עם האבות המייסדים של המשפט הישראלי. כאשר להב מתארת את דיוקנו ומגוללת את פרשת חייו ואת המשפטים המסעירים שהובאו להכרעתו בבית המשפט העליון, היא מספרת גם את סיפורה של החברה הישראלית. המשפטים שהשופט אגרנט היה מעורב בהם – קול העם, קסטנר, אייכמן, ירדור, מיהו יהודי ועוד רבים אחרים, וכמו כן  ועדת החקירה בראשותו שהוקמה לאחר מלחמת יום הכיפורים, נגעו בשורשי מהותה של מדינת ישראל ועיצבו את התפתחותה.

 


 

כולנו יהודים גרמנים / יאיר אורון. הוצאת עם עובד.

"כולנו יהודים גרמנים" קראו מאות אלפי צעירים שיצאו לרחובות צרפת במאי 1968 וביקשו למחות על הסדר החברתי הקיים. עמם נמנו צעירים יהודים רבים. אורון הלך אל ותיקי המרד וניסה לעמוד על התפקיד שמילאו התרבות והמורשת היהודית בתהליך התגייסותם למען המהפכה. "יהודים לא יהודים" אלה- בין במודע ובין שלא במודע – הביאו אל הרדיקליזם המהפכני את זכרה של השואה ואת צו המלחמה בפשיזם. הרדיקלים היהודים ראו עצמם סולידריים עם המדוכאים באשר הם ובכללם הפלסטינים, ותוך כדי כך גילו את יחסם המורכב והסבוך כלפי הציונות ומדינת ישראל.


מהות המשפט ומהות המשטר / ליאון שלף. הוצאת פפירוס.

הספר דן בבעיות המרכזיות הניצבות כיום בפני החברה הישראלית, כתוצאה מהמפגש הטעון בין המשפט והפוליטיקה ובין היהדות והדמוקרטיה. בסקירתו מעלה המחבר את שאלת הזיקה בין יהדות ומורשת ישראל לבין עקרונות דמוקרטיים כמו כבוד, חרות,שלום וצדק.


 

הגירה קהילה הזדהות / יהודי ארצות הברית בשלהי המאה ה-20 / עוזי רבהון. הוצאת מאגנס 2001.

יהדות ארה"ב, הגדולה שבקהילות העם היהודי, נתונה כיום קודם כל להשפעת המערכת החברתית, התרבותית והפוליטית האמריקאית, ורק לאחר מכן עומדת תת-המערכת היהודית. ביטויי הזהות הקבוצתית של היהודים עוברים מן הזירה הציבורית אל מסגרות אישיות ומשפחתיות, ובנאמנות הקהילתית ניכרת מגמה של היחלשות.


 

עיתונות תחת השפעה / דניאל דור. הוצאת ספרות עכשיו.

מאז שפרצה אינתיפאדת אל-אקצא, התכנסה התודעה הקולקטיבית הישראלית אל אווירת הנכאים הקונצנזוסיאלית של חברה שנכפתה עליה  מלחמת אין-ברירה. הספר חוזר אל השבועות הראשונים של המאורעות, ומבקש להתחקות אחר שורשיה של תחושת השכנוע ההרמטית הזאת בעמודי החדשות של שלושת העיתונים הגדולים. מתוך הניתוח התקשורתי עולה דיוקנה של העיתונות הישראלית כעיתונות תחת השפעה – של פחד, זעם, שנאה, בורות ותעמולה ממסדית.


חרושת הישראליות – מיתוסים ואידיאולוגיות בחברה מסוכסכת / משה צוקרמן. הוצאת רסלינג.

ספר זה בוחן היבטים שונים של אי-אפשרותה של מה שמתיימרים לכנות "הזהות הישראלית". לשם כך הוא מתאר את התהליך הדינמי המתמשך, רווי הסתירות, בו היתה שרוייה "הזהות הישראלי" מאז ביקשה האידיאולוגיה  הציונית לעצבה באופן הומוגני וסופי.


עליה והגירה – בשנות מצוקה ובימי תקומה מדיניות המוסדות הציוניים בשאלות עלייה והגירה 1935-1961 / יהודה דומיניץ. הוצאת בית עלים.

הספר בוחן את המדיניות של המוסדות הציוניים בנושאים של עלייה והגירה, וכן את שיתוף הפעולה עם גורמים יהודיים לא-ציוניים, במיוחד בעיתות מצוקה.


פתאום מראה המלחמה – לאומניות ואלימות בשירה העברית בשנות ה-40 / חנן חבר. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

הסימבוליזם העברי התגבש מאז מלחה"ע ה-II כשיח של אלימות. בראשית המלחמה עדיין התרכזה השירה הסימבוליסטית בבנייתה של תרבות לאומית ריבונית, כזו שאמורה להתמודד עם האלימות המכוונת כלפיה, אך בתקופת השואה ובימי המאבק לעצמאות החלה להפעיל כוח תרבותי ואידיאולוגי על-מנת לייצר ריבונות לאומית. תרבות השירה העברית נבחנת בספר כדינמיקה של יחסים בין שירה, לאומיות, דימויים של כוח ושל עימותים לבין העמדה הציונית השלטת במחשבה ובספרות והפתרונות הספרותיים שחרגו ממנה כדי לייצג עמדות אלטרנטיביות.


ממעורבות ממשלתית לכלכלת שוק – המשק הישראלי 1985-1998 / אבי בן-בסט. הוצאת עם עובד.

מפנה דרמטי התחולל במשק הישראלי מאז הנהגת תכנית הייצוב ב-1985: ממשק שבו יש לממשלה מעורבות ניכרת בכל תחומי הפעילות הכלכלית לכלכלה המתבססת יותר ויותר על כוחות השוק. המאמרים בספר בוחנים את הרפורמות ומתארים את השינויים שחלו בעקבות הנהגתן.


החוויה הישראלית / סמי מיכאל. הוצאת מעריב – הד ארצי.

בספר מתוארים שלושת השסעים העיקריים בחברה הישראלית: השסע החברתי, השסע בין חילוניים לדתיים והשסע בין ערבים ליהודים, וזאת באמצעות שיחות וראיונות עם אנשים ממגזרי התיישבות שונים.


ערוץ 2: הממלכתיות החדשה / נועם יורן. הוצאת רסלינג.

המחבר מציג ניתוח פוליטי של ערוץ 2. לטענתו, ערוץ זה הוא הערוץ הממלכתי האמיתי, והוא יוצר צורה חדשה של ממלכתיות אשר מחזקת את היסודות הלא-דמוקרטיים באידיאולוגיה של המדינה. ערוץ 2 נוצר בשם הפלורליזם, אולם הפך להיות אחד הגורמים המרכזיים במציאות פוליטית חד-קולית. הוא מזוהה עם מהפכת התקשורת, אולם טבועים בו יסודות קונפורמיסטיים ושמרנים עמוקים.


The Invention and Decline of Israeliness: State, Society, and the Military \ Baruch Kimmerling. University of California Press.

This book reexamines the fifty-year-old nation of Israel in terms of its origins as a haven for a persecuted people and its evolution into a multi- cultural society. Arguing that the mono-cultural regime built during the 1950s is over, Kimmerling suggests that the Israeli state has divided into seven major cultures. These seven groups have been challenging one other for control over resource distribution and the identity of the polity.


Sacred Landscape : The Buried History of the Holy Land Since 1948 \ Meron Benvenisti. University of California Press.

During this century an Arab landscape, physical and human, was transformed into an Israeli, Jewish state. Benvenisti first discusses the process by which new Hebrew nomenclature replaced the Arabic names of more than 9,000 natural features, villages, and ruins in Eretz Israel/Palestine. He then explains how the Arab landscape has been transformed through war, destruction, and expulsion into a flourishing Jewish homeland accommodating millions of immigrants. Benvenisti's continuing belief that Eretz Israel/Palestine has enough historical and physical space for the people of both nations and that it can one day be a shared homeland.


Reproducing Jews : A Cultural Account of Assisted Conception in Israel (Body, Commodity, Text) \ Susan Martha Kahn. Duke Univ Pr.

There are more fertility clinics per capita in Israel than in any other country in the world and Israel has the world's highest per capita rate of in-vitro fertilization procedures. These phenomena are not the result of unusually high rates of infertility in Israel but reflect the centrality of reproduction in Judaism and Jewish culture.

In this ethnographic study of the new reproductive technologies in Israel, Susan Martha Kahn explores the cultural meanings and contemporary rabbinic responses to artificial insemination, in-vitro fertilization, egg donation, and surrogacy.


 

Liberation and Democratization: The South African and Palestinian National Movements \ Mona N. Younis. Univ of Minnesota Pr.

The South African and the Palestinian national liberation movements have exhibited remarkable parallels over the course of their development. The fortunes of the African National Congress and the Palestinian Liberation Organization, however, have proven strikingly different. How did the movements, despite similar circumstances and experiences, have arrived at such dissimilar outcomes is described in Liberation and Democratization? Younis traces the evolution of the movements, from early domination by elites to the ascendancy of mass-based forces in their last phases of expansion.


Artisans of Democracy:  How Ordinary People, Families in Extreme Poverty, and Social Institutions Become Allies to Overcome Social Exclusion \ Jona Rosenfeld and Bruno Tardieu. University Press of America.  Also in French:  Artisans de democratie. Paris: Les Editions de le Atelier / Editions Ouvrieres, Les Editions Quart Monde.

The point of departure of the book is that extreme poverty in our affluent societies is not inevitable.  The book identifies on partnership based strategies and practices by which the Fourth World Movement recruited 12 social institutions (a major electricity company, a regional school system, a court system, the UN) to become partners to families living in extreme poverty and exclusion and to significantly contribute to the quality of their lives.


The Anatomy of Public Opinion \ Jacob Shamir & Michal Shamir. Univ of Michigan Pr.

Public Spheres and Collective Identities \ Edited by S. N. Eisenstadt, Wolfgang Schluchter and Bjorn Wittrock. Transaction Publishers, New Brunswick.

Identity, Culture and Globalization

  1. Ben-Rafael with Y. Sternberg (eds.) Leyden: Brill, 2001

ביולי 1999 התקיים באוניברסיטת תל אביב האירוע הסוציולוגי הגדול ביותר שנערך אי פעם בישראל: הקונגרס העולמי ה–34 של ה–International Institute of Sociology. לאחרונה יצא לאור הספר אשר צמח מהקונגרס הזה. ספר זה כולל את רוב המאמרים של ישיבות המליאה, מספר הרצאות נוספות, וכן מאמרים מקוריים של חוקרים שהוזמנו להשתתף בכנס אך לא יכלו להגיע. קובץ זה מאורגן ומגובש תוך הרחבה של התמה הכללית של הקונגרס (Multiple modernities in an Era of Modernization) . הספר מתמקד בשיח הסוציולוגי אודות תקופתנו. הוא מורכב מחמישה חלקים שכל אחד מהם מתייחס לסוגיה מרכזית אחת הקשורה לניתוח הסוציולוגי של עולמנו. החלק הראשון – בו משתתפים ש.נ. איזנשטדט, ב.ויטרוק, י.שטרנברג, ד.אייקלמן, ט. ויימינג, ר. אורטיז, ג. ארנסון –  מוקדש לדפוסים השונים של מודרניות המודגם על ידי החברות בנות זמננו תוך התייחסות למושג "רב-מודרניות". החלק השני – שבו כותבים א. אינקלס, א. באיקאן ור. רוברטסון, ב. נויברגר, א. דה סוואן, מ. בנרבה, ג. סמוליש, א. טוראן, וג. גלטונג – דן במגמת ההתחזקות של קשרי הגומלין בין חברות תוך ליבון המושג 'גלובליזציה' על פרשנויותיו השונות והמנוגדות. החלק השלישי – עם י. היידקינג, א. כץ, ב. ספולסקי, ס. טמביה, א. בן-רפאל, ומ. בודמן – מתמקד ביחסים ובמתחים פנים-חברתיים המאפיינים עולם גלובלי זה מתוך הצגת תפיסות של "רב-תרבותיות" ו"תפוצות חוצות לאומים". החלק הרביעי – הכולל עבודות של פ. בירנבאום, א. סילבר, ח. עציוני-הלוי וד. פררה דה סילבה – עוסק בהשלכות של ההתפתחויות הללו על המחויבות של המדינה בת זמננו כלפי אזרחיה ועומד, למעשה, על התהליך הכללי של ירידת האמינות של המדינה. החלק החמישי – ק. קלהון, ז. באומן, מ. פתרסטון, ב. טרנר ומ. סאסאקי – מוקדש להבנת האופי הכללי של אי-הרציפות, ביחס לעבר, של תקופתנו, כאשר המושג "פוסטמודרניות" משמש כנקודת התייחסות לדיון. בהמשך – עם מ. ויויורקא, א. שאויך, וק. סטינה – מוצגות תפיסות שונות המסכמות את האתגרים העומדים בפני הדיסציפלינה הסוציולוגית בימינו. ההקדמה הכללית, ההקדמות של כל אחד מחלקי הספר והאפילוג שנכתבו על ידי העורכים מקנים לספר אחדות תמטית ומבנית בהציגם אותם כממדים שונים של השיח הסוציולוגי על ייחודה של תקופתנו בכללותה. בצורה זו הושלמה מצוות עריכת הקונגרס העולמי של IIS אשר התקיים בתל-אביב, ביולי 1999.

אליעזר בן-רפאל