השקת ספר ישן-חדש


 
 

השקת ספר ישן-חדש של פרופ' יהודית ט' שובל ליאת מילביצקי

השקתו של ספר ישן–חדש הייתה הסיבה לכנס חגיגי שהתקיים ביום חמישי ה- 11.5.06 בבית בלגיה, האוניברסיטה העברית, גבעת רם. הספר  Immigrants on the Threshold אשר זיכה את המחברת פרופ' יהודית ט' שובל בפרס ישראל למדעי החברה בשנת 1965, פורסם מחדש במרס 2006 על-ידי ההוצאה לאור Transaction.

זהו הניתוח האמפירי רחב המימדים הראשון העוסק בתהליכי ההסתגלות של מהגרים בישראל בתקופת העלייה ההמונית. מחקר זה יחיד מסוגו לתקופה מבחינת היקף התכנון וההוצאה לפועל של איסוף הנתונים, כמו גם עומק הניתוח התיאורטי, שנעשה על כ- 2,000 ראיונות אישיים. המחקר מעניין באופן מיוחד היום כיוון שתופעת ההגירה הופכת לנושא מחקרי מרכזי בחלקים רבים בעולם. בהוצאה המחודשת של הספר נכתבה הקדמה חדשה של המחברת ושל אלקס וינגרוד, פרופ' לאנתרופולוגיה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב.

הנוכחים בכנס שיקפו את הביוגרפיה של יהודית ותחומי עיסוקיה לאורך השנים: מהמעורבות המקצועית במסגרת המכון למחקר חברתי שימושי (מכון גוטמן) בירושלים ועד האקדמיה. כיום יהודית היא פרופסור אמריטוס לסוציולוגיה בקתדרה על שם רוז במחלקה לסוציולוגיה ובבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית בירושלים. נציין כי יהודית הייתה האישה הראשונה שכיהנה כיושבת ראש האגודה הסוציולוגית הישראלית.

מנחה הכנס, פרופ' אלקס וינגרוד, קרא מכתבי ברכה משלושה עמיתים שביקשו להשתתף  בחגיגה מרחוק: פרופ' אליהוא כץ מהמכון לקומוניקציה באוניברסיטה העברית השוהה כעת בארה"ב, משה זנבר שבצעירותו עבד במכון למחקר חברתי שימושי ולימים שימש נגיד בנק ישראל, ופרופ' נעמי כרמון, יו"ר האגודה הסוציולוגית הישראלית.

לאחר מכן, נשאו דברים: פרופ' יורם בילו מהאוניברסיטה העברית, מר עוזי פלד, מנכ"ל לשעבר של המכון למחקר חברתי שימושי (מכון גוטמן) ופרופ' אלי לשם מהאוניברסיטה העברית. בסיום הכנס, יהודית התייחסה לתפיסה החברתית וההיסטורית בזמן בו הספר פורסם לראשונה ולשינויים מאז. היא דיברה על חשיבות הספר כנקודת התייחסות היסטורית. יהודית סיפרה על מחקרים נוספים שלה והאופן שבו התחבר העניין שלה בתחום הסוציולוגיה של הבריאות לנושא ההגירה.

לסיום, פרסום הספר הישן-חדש הזה כחלק מסדרת "קלאסיקה של שנות ה-60" על ידי ההוצאה לאור Transaction מדגים את חשיבותו לאורך זמן של מחקר אמפירי סוציולוגי קפדני, המעורר עניין רב גם לאחר עשרות שנים. פרסום הספר הוא סיבה לחגיגה לא רק ליהודית, בני משפחתה ומכריה, אלא גם סיבה לחגיגה של הסוציולוגיה הישראלית.