האכסניה של האגודה הסוציולוגית הישראלית:


 
 

 החוג למדעי ההתנהגות – המסלול האקדמי של המכללה למנהל, ד"ר טובה בנסקי

החוג למדעי ההתנהגות במסלול האקדמי של המכללה למנהל משמש כאכסניה של האגודה הסוציולוגית הישראלית מאוקטובר 2004. חברי האגודה כבר מכירים את הלוגו של המסלול האקדמי מעל נייר המכתבים של האגודה אך מעטים מאוד מבין חבריו מודעים למגוון התחומים האקדמיים הקיימים במסלול ו/או מכירים את החוג למדעי ההתנהגות. לכן ראיתי לנכון להעביר מספר פרטים על המסלול האקדמי ועל החוג.

המסלול האקדמי של המכללה למנהל מהווה את המכללה הותיקה והגדולה ביותר בארץ. המסלול האקדמי פועל בשני קמפוסים. האחד בראשון לציון והשני במתחם קריית החינוך בכניסה לתל-אביב. במסגרת המסלול פועלים שבעה בתי-ספר וחוגים במגוון רחב של תחומי חקר אקדמיים. ביניהם ביה"ס למנהל עסקים, בית הספר למשפטים, בית הספר לתקשורת, החוג למדעי ההתנהגות, החוג לכלכלה, החוג לעיצוב והחוג למדעי המחשב. בסה"כ לומדים כיום במסלול האקדמי כ – 9,000 סטודנטים לתואר ראשון ושני בבתי הספר והחוגים השונים.

החוג למדעי ההתנהגות הוא החוג הגדול ביותר בתחומו באקדמיה הישראלית. לומדים בו מעל – 1,000 תלמידים לתואר ראשון במדעי ההתנהגות, ולתואר שני בייעוץ ופתוח ארגוני. החוג הוא אינטרדיסציפלינרי ומשלב שלושה תחומים אקדמיים: פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. האינטרדיסציפלינריות של החוג באה לידי ביטוי בנושאי ההוראה ובניסיון להגיע להוראה המשלבת בין התחומים השונים דרך מספר קורסים המועברים על ידי שני מרצים מדיסציפלינות שונות, בד"כ סוציולוגיה ופסיכולוגיה המלמדים את הקורס יחד, נוכחים בכיתה בו זמנית ומעמתים בין הדיסציפלינות למול ובהשתתפות הסטודנטים.

האתוס של המסלול האקדמי הוא, בין השאר, שילוב של לימודים תיאורטיים לצד לימודים יישומיים. במדעי ההתנהגות, לימודי הליבה הם בעיקר תיאורטיים ולצידם קיימות שלוש חטיבות יישומיות: ניהול משאבי אנוש, תקשורת וקרימינולוגיה ואכיפת חוק, שהסטודנטים בוחרים אחת מהן. בנוסף מופעל בחוג פרוייקט של למידה התנסותית, שהוא פרויקט יישומי של תרומה לקהילה דרך עבודה התנדבותית במוסדות וארגוני סיוע שונים. הפרויקט הוא התנדבותי והסטודנטים לא מקבלים נקודות זכות על השתתפותם. למרות זאת, יש לו ביקוש רב ביותר בקרב הסטודנטים, דבר המעיד על כך שלא פסה רוח ההתנדבות בחברה הישראלית.

התואר השני בייעוץ ופתוח ארגוני שנפתח בחוג בשנה"ל שעברה, ואשר המחזור הראשון מסיים את לימודיו השנה, הוא תואר חדשני וייחודי בארץ. ייחודה של התוכנית הוא בכך שהיא מאפשרת התמחות בתחומים פרופסיונליים שאינם מוצעים כיום באוניברסיטאות. תוכנית הלימודים המוצעת היא יישומית אך נשענת על תשתית עיונית תיאורטית חזקה. הרציונאל לפתיחתה של התוכנית מבוסס על תהליכים משולבים של התפתחות ושינויים במשק ובכלכלה בישראל, השתלבות בתהליכים גלובליים, גידול הצורך במומחים בתחומי הייעוץ הארגוני, והשאיפה להתמקצעות ואקדמיזציה בתחומים אלה. כיום, לא קיימות תוכניות אקדמיות בייעוץ ופיתוח ארגוני.  תוכנית הלימודים משלבת תחומי ידע תיאורטי שונים וכלים מקצועיים מגוונים לייעוץ ארגוני. בנוסף, התוכנית כוללת התנסות מעשית (פרקטיקום) בייעוץ ארגוני, שבה יועצים ארגוניים בכירים ינחו תלמידים בכל שלבי תהליך הייעוץ.

אוכלוסיית היעד היא, בעיקרה, בוגרי תואר ראשון ממוסדות אקדמיים מוכרים במדעי ההתנהגות, מדעי החברה והרוח (כגון: ניהול, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, פסיכולוגיה, חינוך, עבודה סוציאלית, תואר ראשון כללי) ובוגרי הנדסת תעשייה וניהול, המבקשים הכשרה פורמאלית מתקדמת בייעוץ ארגוני. היא מיועדת גם לבעלי תואר ראשון מתחומים אחרים המועסקים כיועצים בתחומים מקצועיים שונים, אך ללא הכשרה פורמאלית, למנהלי משאבי אנוש וכוח אדם, ליועצים תוך ארגוניים, וכד'.

החוג למדעי ההתנהגות הוא חוג דינאמי ובמסגרתו ייפתחו בשנת הלימודים הבאה (תשס"ו) לימודי תואר ראשון (B.A.) בקרימינולוגיה ואכיפת חוק. לימודים אלה, גם הם, ייחודיים בישראל תכנית הלימודים משלבת בתוכה נושאים מתחומים כמו" קרימינולוגיה, אכיפת חוק, חוק ומשפט, התמודדות עם פשיעה ולימודים מתחום מדעי ההתנהגות. עוד מציעה תכנית הלימודים שילוב בין הלימודים העיוניים לבין ההיבטים היישומיים של התמודדות עם פשיעה, אלימות ועבריינות. ההרשמה כעת בעיצומה.

במסגרת החוג פועלים גם שני מכוני מחקר: המכון לחקר הגורם האנושי בתאונות דרכים והמכון לביטחון הקהילה. בשני המכונים נערכים מחקרים בעלי משמעות והשלכות חברתיות מרחיקות לכת שאני מקווה שיתרמו לשיפור איכות החיים בחברה.

ולבסוף, החוג מפרסם את כתב העת האינטרדיסציפלינרי, "כוורת", אשר עד כה פורסמו עשרה גיליונות שלו. כל אחד מהגיליונות מוקדש לנושא אחד ספציפי, כמו למשל: מנהיגות, צדק, אושר, יופי, אהבה, שלום, וכד'. בכתב העת כותבים מרצי המכללה, סטודנטים ואנשי אקדמיה ורוח ממגוון של תחומים והוא מהווה זירה אינטלקטואלית לדיון ושיח בנושאים הנידונים בכל גיליון.

עד כאן על קצה המזלג מקצת מהמידע על המסלול, החוג והפעילויות העיקריות המתקיימות בחוג. אני מזמינה כל אחד מחברי האגודה לבוא, לבקר ולהתרשם באופן אישי מהקמפוס התוסס ומהחוג הדינאמי.