לקראת הכנס הסוציולוגי השנתי


 
 

"מה שרואים מכאן לא רואים משם: בין פריפריה גיאוגרפית לחברתית"

 ב-24-25 בפברואר 2015 תארח המחלקה למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית כנרת את הכנס השנתי ה-46 של האגודה הסוציולוגית הישראלית.  

הכנרת וסביבותיה ישמשו אותנו בכנס כפריזמה לבחינת תהליכים חברתיים, כלכליים ופוליטיים, שמחד, ייחודיים לאזור זה ומאידך חוצים את החברה בישראל. כמו כן, נבקש לדון בזיקה שבין "פריפריה" ל"מרכז" בתוך ה"פריפריה" עצמה. כך נבחן את סוגיית יחסי רוב-מיעוט בין קבוצות חברתיות, שבסיס הזהות שלהן נבדל מבחינה: מגדרית, לאומית, אתנית, עדתית, דתית ועוד. בהקשר לכך, נבקש גם לבחון את זיקתן המשתנה של קבוצות חברתיות שונות ביחס ל"מרכז" או ל"פריפריה". הכוונה לקולקטיבים שנחשבו בעבר ל"מרכז", אך עם השנים הם מצויים בתהליכי הידחקות ל"פריפריה" של החברה בישראל (למשל ההתיישבות הקואופרטיבית), או לקולקטיבים שחותרים בשנים האחרונות להיחלץ מ"השוליים" תוך "התפשטות" אל עבר "המרכז" (בא למשל לידי ביטוי בתהליכי התחרדות).

במסגרת המליאות המרכזיות, המיני מליאות והמושבים השונים נבקש לדון ביחסי הגומלין שבין "פריפריה" ל"מרכז":

מליאת הפתיחה של הכנס תתמקד בסוגיית "הפוליטיקה של הסביבה", בראשותו של פרופסור רבינוביץ דני. ומליאת הסגירה של הכנס תתמקד בתהליכי הקצנה דתית והתחרדות ובשאלה הזיקה בין דת, מיסטיקה וניו אייג', בראשותו של פרופסור בילו יורם.

לצד המליאות המרכזיות יתקיימו חמש מיני מליאות אשר יוקדשו לנושאים הבאים:

  • היבטים כלכליים, חברתיים, פוליטיים ותרבותיים של יחסי רוב מיעוט.
  • מגדר ופריפריה.
  • ההתיישבות הקואופרטיבית: (קיבוצים ומושבים), מ"מרכז" ל"פריפריה"?
  • חינוך והשכלה בפריפריה ובמרכז.
  • דיון ביקורתי בסוגיות העומדות במרכז ההיסטוריוגרפיה של החברה הישראלית: ישוב "ישן" מול ישוב "חדש", בורגנות ציונית מול תנועת הפועלים, המתיישבים הציונים מול התושבים הפלסטינים ועוד.

לצד סוגיות אלו, יוקדש מקום לדיון בנושאים נוספים ומגוונים המעסיקים את הקהילה הסוציולוגית בישראל

במסגרת המושבים המקבילים של האגודות הסוציולוגיות המקצועיות, השולחנות העגולים ומושב הפוסטרים המיועד להצגת עבודותיהם של תלמידי תואר שני ושלישי.

כמו כן, יערכו מפגשים לקבוצות עניין מיוחדות כולל דוקטורנטים, ראשי מחלקות, ראשי ורכזי הקהילות המקצועיות. בכנס תתקיים גם תצוגת ספרים של הוצאות שונות ומכוני מחקר. בנוסף, אנו עושים ככל יכולתנו כדי לאפשר הנגשה לדוברים/ות ולמשתתפים/ות עם מוגבלויות (לפרטים אנא פנו לכתובת: kenes2015@hotmail.com).

האירוח במכללה האקדמית כנרת יכלול אפשרות להסעה מת"א (תחנת רכבת סבידור-מרכז) למכללת כנרת ובחזרה, לינה בתשלום נוסף, כיבוד קל ושתיה לאורך שני הימים, ארוחת ערב חגיגית ותכנית אומנותית ביום הראשון של הכנס.

לפרטים נוספים אודות הכנס אנו מזמינים אתכם לבקר באתר הכנס המתעדכן מעת לעת בכתובת:

http://www.iss-annual-conference.org.il/2015

אנו מזמינים אתכם ליהנות מכנס מעשיר ומעניין שיתקיים בקמפוס הפסטורלי של המכללה האקדמית כנרת.

מצפים לראותכם,

ריקי גליה, יו"ר ועדת הכנס  kenes2015@hotmail.com

דליה מור, נשיאת האגודה הסוציולוגית הישראלית;

וחברי וחברות ועדת הכנס [לפי ש"מ בסדר א-ב]:דניאלה אריאלי (מכללת עמק יזרעאל), אסתר בריינין (מכללת רופין),  תמר ברקאי (מכללת ת"א-יפו), סוהאד דאהר-נאשף (מכללת אורנים, מכללת אלקאסמי לחינוך), סיביל היילברון (מכללת רופין, המכללה האקדמית כנרת), טל מלר (המכללה האקדמית צפת), אורית מנור (האוניברסיטה הפתוחה), מיכל פלגי (המכון לחקר הקיבוץ אוניברסיטת חיפה), מיכל פרנקל (האוניברסיטה העברית), אולג קומליק (אוניברסיטת בן-גוריון והמסלול האקדמי המכללה למנהל),יעל קשת (המכללה האקדמית גליל מערבי), אורי רם (אוניברסיטת בן גוריון), ברוך שמעוני (אוניברסיטת בר אילן).

שרה אתנס-העליון, רכזת הכנס (המכללה האקדמית כנרת); ליאת מילביצקי, מזכירת האגודה הסוציולוגית הישראלית (אוניברסיטת בן גוריון, המסלול האקדמי המכללה למנהל).