רשמים מסדנת מבוא לסביבת R שהתקיימה ב-18-19.6.2014


 
 

רשמה: ליאור סבח

ב18-19/06/2014 התקיימה באוניברסיטת תל אביב סדנת מבוא לסביבת R בהנחייתו של עמית גל.

R זוהי סביבת עבודה ושפה לעיבוד מידע וניתוח סטטיסטי. R קיימת במתכונתה הנוכחית כ 12 שנים. זוהי תוכנה חופשית, ומלבד מחיר נמוך, המשמעות היא שכל קוד המקור שלה והאלגוריתמים פתוחים לכל מי שמעוניין בכך, ושמותר לכל אחד לשנות ולהוסיף קוד כרצונו.

עמית גל, מנחה הסדנה, הינו דוקטורנט בניהול והתנהגות ארגונית באוניברסיטת תל אביב. לעמית ניסיון רב כמפתח תוכנה ובשנה שעברה אף העביר קורס R בתעשייה.

הסדנה יועדה לחוקרים במדעי החברה ומטרתה הייתה להקנות כלים וידע בסיסי שיאפשרו למשתתפים להמיר את עבודתם לסביבה חינמית ודינאמית המכילה בתוכה את כל אפשרויות העבודה של תוכנות סטטיסטיות כגון SPSS, STATA, SAS וכל זאת תחת סביבת עבודה אחת.

בסדנה השתתפו 34 איש. בתום הסדנה הועבר ביניהם משוב אשר בדק את מידת האפקטיביות של הסדנה.  מרבית המשתתפים העידו כי הסדנה העניקה להם כלים אשר ישרתו אותם בתחום בו הם עוסקים ואף כי ישמחו להשתתף בסדנת המשך. ההערות נגעו בעיקר לקוצר הזמן וכתוצאה מכך לחוסר בתרגול ולמהירות המעבר על החומר.

הסדנה אורגנה על ידי האגודה הסוציולוגית הישראלית והתאפשרה בזכות סיוען הכספי והלוגיסטי של המחלקות לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטאות בן גוריון, העברית, חיפה ותל אביב, ובסיוע האוניברסיטה הפתוחה ובית הספר למדעי ההתנהגות במסלול האקדמי המכללה למנהל.