קבוצת העניין של הדוקטורנטים וחוקרים צעירים


 
 
מטרת קבוצת העניין של הדוקטורנטים וחוקרים צעירים, הפועלת באגודה הסוציולוגית הישראלית, היא להוות מסגרת קהילתית תומכת ולסייע בקידום הקריירה האקדמית לחבריה, הלומדים באוניברסיטאות בארץ ובחו"ל.

הקבוצה החלה להתארגן בשנת 2006, כאשר יעל לבנון מאוניברסיטת חיפה החלה להרכיב את רשימת הדוקטורנטים לסוציולוגיה והכינה את התשתית האינטרנטית לניהול רשימת התפוצה. משנת 2007, רותי ליפשיץ-אורון מאוניברסיטת בן-גוריון, הרחיבה וביססה את פעילות קבוצת העניין, תוך שימת דגש על גיוס חברים חדשים, ארגון מפגשים והפעלה סדירה של רשימת תפוצה. בחודש פברואר 2010 אולג קומליק (אונ' בן גוריון והמסלול האקדמי המכללה למנהל) התמנה לתפקיד יו"ר קבוצת העניין.

כיום, מונה קבוצת העניין של הדוקטורנטים וחוקרים צעירים כ-450 חברות וחברים והקהילה הפעילה והגדולה מסוגה בארץ. הקבוצה פתוחה, בראש וראשונה, בפני תלמידי מחקר מהמחלקות לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. עם זאת, נכללים בקבוצה גם דוקטורנטים מדיסציפלינות אחרות, שעבודתם המחקרית נוגעת בהיבטים חברתיים (מדעני המדינה, אנשי חינוך, חוקרי תקשורת, ייעוץ ארגוני, קרימינולוגים ועוד).  בין חברי הקבוצה נמנים גם מאסטרנטים המתעתדים להמשיך ללימודי דוקטורט וגם בעלי תואר דוקטור שלא מכבר סיימו את המסע.

קבוצת העניין פועלת בעיקר בשלשה מישורים. ראשית, באמצעות רשימת דיוור בדוא"ל, המשמשת כרשת להעברת אינפורמציה רלוונטית, עדכנית ובעיקר ייחודית, שאינה זמינה ברשתות אחרות. לרוב, מדובר בהפצת קולות קוראים למלגות מחקר ומלגות בתר-דוקטורט, לכנסים ולסמינרים בארץ ובחו"ל, הזדמנויות עבודה, כתבות מעניינות ועוד. כמו כן, רשימת תפוצה זאת מהווה, בעצם, פורום עמיתים להתייעצויות מקצועיות, התחבטויות אישיות ולהעלאת נושאים נוספים לדיון.

המישור השני בפעילות קבוצת העניין הוא קיום "דיאלוגים" – סדרת מפגשים המוקדשים לסוגיות המעניינות – או המטרידות – את הדוקטורנטים בשלב זה של הקריירה האקדמית שלהם: פרסומים, הצגה בכנסים, קשיי כתיבה, מקורות מימון, הוראה ועוד. במפגשים אלה, שנערכו במהלך שנת הלימודים ובכנסים השנתיים של האגודה הסוציולוגית, אירחנו חברות וחברי סגל בכירים וצעירים שחלקו מניסיונם ושיתפו בתובנותיהם לגבי הנושאים הללו.

שלישית, בשנתיים האחרונות התחלנו בפעילות חדשה: קיום סדנאות ("כיתות-אמן") עם חוקרים בכירים מחו"ל המתארחים בכנס הסוציולוגי השנתי. פרופ' זיגמונט באומן (2012) ופרופ' קתלין גרסון (2013) העבירו מפגשים מרתקים של כמה שעות שהוקדשו בעיקר לדיון בסוגיות מחקריות בתחום התמחותם ולשיחה פתוחה בינם לבין המשתתפים.

אנו תמיד נשמח לשמוע רעיונות והצעות ליוזמות נוספות לסוגי פעילות שונים.

כתובת דוא"ל להצטרפות (חינם) לקהילה הוא iss.phd.network@gmail.com (נא לציין שם, שיוך מוסדי ומחלקתי, נושא עבודה המחקר, וכתובת דוא"ל).

אולג קומליק- יו"ר הקבוצה ומנהל רשימת דיוור