קהילת לימודי מוגבלויות


 
 

קהילת לימודי מוגבלות באגודה הסוציולוגית הוקמה במטרה להוות בית לחוקרים ולפעילים אשר מבקשים לשלב את הגישה הביקורתית למוגבלות במחקרם, ולקדם חשיבה ביקורתית אודות נכות, חברה ותרבות בהקשר המקומי.

בשנה האחרונה פעלה הקהילה במספר מישורים. ראשית, חברי הקהילה הציגו קריאה עדכנית בספרו החלוצי של פרופ' שלמה דשן, "במקל מתקפל", בכנס ה-45 של האגודה הסוציולוגית. בין היתר, המציגים שאלו כיצד מתרחשת עבודת "האחרה" פרופסיונלית שיטתית של אנשים עם מוגבלות. הדגישו את "החסרון הכפול" שחוות "נשים נכות". והאירו ביטויי מיניות של אנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות.

http://www.alin-beitnoam.org.il/kenessocio.htm

שנית, חברי הקהילה, בשיתוף "אלין בית נועם", נפגשו לרב-שיח שעסק בדרכים לשמיעה ולהשמעת קולם של אנשים ש"אין להם קול". ברב השיח התדיינו המומחיות אודות סוגיות הקשורות לאוטונומיה, קבלת החלטות ואיכות חיים בקרב אנשים עם מוגבלות שכלית. שאלו כיצד ניתן לדעת מה שלומם של אנשים עם מוגבלות שכלית שיש להם קשיי הבנה ותקשורת ניכרים. ועסקו בקשיי הביטוי של אנשים עם מוגבלות שכלית קשה ועמוקה, ובקשיי ההבנה שלנו.

http://www.alin-beitnoam.org.il/anashimsheinlhaemkol.htm

כמו כן, חברי הקהילה נפגשו לרב-שיח ולדיון אודות האפשרויות ללמוד ולחקור במסגרת לימודי מוגבלות בישראל ובחו"ל. במפגש, הועלו דילמות כגון: מקומם של אנשים עם מוגבלות בסגל ובין הסטודנטים, בנייה של תואר או תוכנית בלימודי מוגבלות לעומת חינוך סטודנטים מדיסציפלינות שונות והפצת רעיונות במסגרת קורסים העוסקים בביקורת המוגבלות בכל תחום רלוונטי.

http://www.alin-beitnoam.org.il/timlulmugbaloyut.htm

לבסוף, חברי הקהילה השתתפו בשני כנסים לקידום הצעת "חוק המשפחות המיוחדות", שנוסחה על ידי ארגוני זכויות שונים בישראל, בהשתתפות אנשי אקדמיה בכירים, חברי כנסת בהווה ובעבר, בכירים במשרדי ממשלה שונים, ופעילים בארגונים חברתיים מגוונים.

http://www.alin-beitnoam.org.il/familyanddisabiltyday.htm

גם בשנה הקרובה פעילות הקהילה תהיה ענפה. מתוכננים: ראשית, השתתפות במושב של הקהילה בכנס ה-46 של האגודה הסוציולוגית. שנית, פרויקט שיתמקד ב"רגעי הקשבה" לאנשים עם מוגבלות שכלית, שיהווה פלטפורמה לידע קהילתי, משתף ומשותף. פרויקט זה צמח מתוך רב השיח אודות שמיעה והשמעת קולם של אנשים "שאין להם קול", והוא עתיד להתרחב ולהתפרסם בקרוב. שלישית, כנסים נוספים שיעסקו בנושאים הרלוונטיים ללימודי מוגבלות. למשל, כיצד יוצרים "בית טוב" עבור אנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית, כיצד מקדמים את לימודי המוגבלות בישראל ועוד.