סיכום מושב קהילת צבא 2015


 
 

במהלך הכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית במכללת כנרת, התקיימו המושב של קהילת צבא בנושא ״פוליטיקה והקצנה בצבא״ והמפגש המקצועי השנתי של הקהילה. במושב של הקהילה הוצגו ארבעה מאמרים מרתקים שעסקו בהיבטים שונים של הקשר בין צבא ופוליטיקה. ההרצאות עסקו בהיקפה המצומצם של הסרבנות לשירות בשטחים (מיה רוזנפלד), במשמעות החברתית של נוהל ״חניבעל״ לסיכול חטיפת חיילים (ניצן רותם), בחווית השירות של נשים דתיות בצה״ל (שרה פרידל-ענבר), ובתהליכי הדתה ותיאוקרטיזציה בצבא (יגיל לוי). במהלך המושב התפתח דיון מעניין ופורה שהיינו רחוקים מלמצות. במפגש זה נטל חלק גם פרופ׳ (אמריטוס) ויקטור עזריה מן האוניברסיטה העברית, אשר מהיוזמים המרכזיים להקמת הקהילה לפני שנים. בכנס ובמושב הקהילה נזכרנו בחברת הקהילה יהודית שר (ז"ל), שנפטרה בטרם עת לאחר מחלה קשה.

במהלך המפגש המקצועי של הקהילה הודיע פרופ׳ יגיל לוי על סיום תפקידו כיושב הראש של הקהילה. יגיל מילא תפקיד זה במהלך שבע השנים האחרונות, וזו הזדמנות טובה להודות לו על עבודתו הנמרצת, יוזמותיו הרבות ותרומתו. לתפקיד יושב הראש של הקהילה הוצעו ונבחרו ד"ר ניר גזית מהמרכז האקדמי רופין וד"ר עוזי בן-שלום מאוניברסיטת אריאל. שניהם ישמשו בתפקיד במשותף, בדומה לפעילותם של פרופ׳ יגיל לוי וד"ר זאב לרר.

במפגש הוחלט להרחיב את תחום העיסוק של הקהילה, מצבא בלבד לצבא וביטחון. הרציונאל העומד בבסיס ההחלטה הוא לאפשר לסוציולוגים ולסוציולוגיות העוסקים באספקטים רחבים יותר של תחום הביטחון ובארגוני ביטחון צבאיים למחצה או לא-צבאיים (כגון, משטרה, משמר אזרחי, וחברות ביטחון פרטיות) לקחת חלק בפעילויות הקהילה.

במהלך המפגש, יגיל לוי עדכן על צאתו לאור של ספר חדש בעריכתו בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה, שכותרתו ״שירות חובה או חובה לשרת? תרחישים של שירות אזרחי ובה בישראל״. הספר מאגד מאמרים וניירות עמדה שהם פרי הכנס שקיימה הקהילה לפני כשנתיים בנושא. כמו כן נמסר עדכון על יום העיון בנושא צבא וחינוך שקיימה הקהילה בחודש ספטמבר האחרון באוניברסיטה הפתוחה.

לבסוף נמסרו עדכונים על האירועים הקרובים בהם מעורבים הקהילה וחבריה,  ובהם יום עיון וכנס על כוחות מיוחדים, הכנס השנתי של קבוצת המחקר האירופאית לצבא וחברה – ERGOMAS, וכנס בנושא מנהיגות ופיקוד בשדה הקרב העכשווי שיערך באוניברסיטת אריאל.