סיכום האסיפה הכללית הכנס השנתי ה-46 של האגודה


 
 

סיכום האסיפה הכללית של האגודה הסוציולוגית הישראלית

הכנס השנתי ה-46 של האגודה , המכללה האקדמית כנרת

16:30-17:00, יום רביעי,  25.2.2015, אודיטוריום , בניין אחי, 812

 

דיווח נשיאת האגודה, פרופ' דליה מור

שוב אני שמחה לברך את באי הכנס ה-46  של האגודה הסוציולוגית הישראלית. תודה למכללת כנרת על הכנס הנפלא שהם מארחים עבורנו השנה, שהוקדש לנושא בין מרכז לפריפריה במובנים החברתיים והגיאוגרפיים של המושגים הללו. מאוד משמח לראות שהמרחק הגיאוגרפי לא הרתיע את הסוציולוגים והנוכחות דומה לזו שבכנסים שבמרכז. ואולי היופי של המקום הוא סוד הקסם?

בתום הכנס, תסתיים שנה לכהונתי כנשיאת האגודה, שנה שבה הנהלת האגודה נקטה במספר יוזמות חדשות שנראות לנו חשובות, ואני אסירת תודה לכל חברי ההנהלה על ההתגייסות הבלתי נלאית שלהם למען האגודה:

ראשית, האגודה מתכננת לייסד פורום חדש – פורום נשיאי האגודה לדורותיהם כדי לשמר ידע ונסיון והמשכיות, ולקרב דווקא את הבכירים במקצוע ולשלב אותם מחדש בפעילות האגודה והמקצוע.

 שנית, סדנאות מתודולוגיות – החל משנה שעברה, אורי שויד לקח על עצמו לארגן סדנאות מתודולוגיות שמטרתן לתרום לשדרוג הכישורים המחקריים של תלמידי מחקר וחוקרים. האגודה התגייסה לסייע ולתמוך בכך. השנה אנחנו מקווים שיהיו מפגשים נוספים כאלו, וכמובן שהאגודה תדאג לפרסם ולעודד השתתפות בהן.

שלישית -יצרנו ועדה חדשה – ועדת הסמכה – שנפגשה כבר וממשיכה להתכנס גם כאן בכנס ולאחריו, שמטרתה לבחון את הצורך והיתכנות של בניית תכנית הסמכה לסוציולוגים יישומיים ובשילובם של תכנים יישומיים בתוכניות הלימודים בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בתואר הראשון והשני. לא כל המוסדות האקדמיים שותפים לתמיכה ברעיון זה, אבל אולי אם נוכל להציג מבנה משמעותי, אולי מודולרי, לתהליך כזה – נוכל להפוך את הסוציולוגיה לתחום ידע יותר רלוונטי שיאפשר ליותר מוסדות אקדמיים לאמץ אותו או חלקים ממנו. שותפים בה כרגע אסתר בריינין, רפי לב, ברוך שמעוני ותמי שגיב שיפטר ונשמח אם אנשים נוספים יצטרפו אליה.

רביעית – הוקם אתר חדש. בשעה טובה הושק אתר סוציולוגיה- מידעון האגודה הסוציולוגית הישראלית. תודה לעורכות המידעון: קרן פרידמן פלג, הגר חג'ג ברגר וליאת מלביצקי

 

בנוסף –

 ממשיכה הפעילות ברוב הפורומים וקהילות : מתוך 18 קהילות, 14 הן פעילות ויזמיות. . הקהילות קיימו מספר לא מבוטל של ימי עיון וכנסים בתמיכת האגודה.  מאז נכנסתי לתפקידי, נערכו 5 כנסים וימי עיון בנוסף לכנס השנתי.

  • ההנהלה החליטה כי המשך פעילות כל הקהילות באגודה מותנה בהעברת דוח פעילות שנתי להנהלה עד ל 30.12 בכל שנה.
  • ההנהלה מברכת על ייסוד הקהילות החדשות: קהילה מקצועית לחקר הסביבה והחברה

וקהילת צריכה ותרבות  ומאחלת להן הצלחה בדרכן

 

פורום ראשי חוגים בכנס

ההנהלה החליטה להזמין את ראשי החוגים במחלקות בהם נלמד סוציולוגיה ומדעי ההתנהגות באוניברסיטאות ובמכללות.

 גם הוועדות השונות של האגודה פעילות ונמרצות, ואנחנו אסירי תודה לכל השותפים בהן: ועדת פרס תזה מצטיינת בראשותה של חנה איילון, ועדת ביקורת בראשות הדס מנדל, וועדת הבחירות בראשותו של ויקטור עזריה. וכמובן – ועדת פרס המאמר המצטיין בראשות טלי קריסטל, ולמאמר המצטיין אנו ממשיכים את פרס האגודה על שם פרופ` לואי גוטמן.  גוטמן, היה חוקר דגול ושימש גם נשיא האגודה שלנו בשנים 1976-1973. אנו מודים למשפחת גוטמן ומוקירי זכרו של לואי גוטמן על המשך שיתוף הפעולה במפעל יפה זה.

 

הרשמה וגביה מקוונת

עדכנו את מערכת ההרשמה והגבייה המקוונת לשנה הנוכחית. המערכת נועדה להקל על חברי האגודה לבצע את תשלומי החבר וההרשמה לכנסים, וליעל את ניהול רשימת חברי האגודה והנהלת החשבונות.

 אתר הכנס הותאם לכנס הנוכחי על ידי רכזת הכנס שרה אתנס העליון והאגודה מודה לה על כך, בנוסף לעבודתה הרבה על ההכנות לכנס.

 נגישות

מארגני הכנס ה 46- גם הקפידו על הנגשתו לבעלי צרכים מגוונים. אני תקווה שהנגשה מלאה תהייה לנורמה בכל פעילויות האגודה.

 רו"ח

האגודה היא עמותה הפועלת במסגרת חוק רשם העמותות. החוק מחייב את העמותה להתנהל על פי כללי הניהול התקין ולהגיש דו"ח כספי בביקורת רו"ח. אשר על כן, אנחנו ממשיכים להתקשר עם רו"ח אמיל בראונשטיין המכין ומאשר על הדוחות הכספיים השנתיים של האגודה. מורשה החתימה הוסדר וניהול תקין בטיפול מול רואה חשבון האגודה.

תקציב

במהלך השנים האגודה צברה גרעון תפעולי מצטבר שאיים על המשך פעילותה. ההתמודדות על ידי האחדה של תעריפי החברות וההשתתפות בכנסים (למעט הנחות ניכרות לסטודנטים ולמי שנרשם לכנס מוקדם) וצמצום הסבסוד שהאגודה מעניקה להסעדה במהלך הכנס השנתי אינו מספיק.

יש צורך דחוף לגייס משאבים כלכליים לאגודה, על מנת לעודד פעילות חשובה – כמו עידוד אירועים שונים בנוסף לכנס השנתי, עידוד פרסום מחקרים, קבוצות מחקר, כתבי עת וכל פעילות אחרת לקידום הקהילה הסוציולוגית הישראלית.

לאחר דיון בהנהלה על סמך המצב הפיננסי הוחלט בצער רב לצמצם את התמיכה בסוציולוגיה ישראלית.

  • ההנהלה אישרה את ההצעה שהעלה אסף דר להזמין את הסטודנטים לתואר ראשון להצטרף לשורותיה כ"חברים צעירים באגודה". ההצטרפות לאגודה לא תהיה כרוכה בעלות (5 ₪ דמי טיפול) ומותנית ברישום לדיוור הישיר בלבד בטופס ההרשמה המקוון, ומאפשרת להם לקבל את פרסומי האגודה המקוונים, לקחת חלק פעיל בפעילות הקהילות השונות המאורגנות לפי תחומי דעת. לחברים הצעירים שיהיו מעוניינים להשתתף בכנס הסוציולוגי השנתי הצענו דמי רישום מופחתים לכנס. החברות באגודה הסוציולוגית הישראלית תחשוף אתכם לתחומי הפעילות של סוציולוגים ישראליים, ותאפשר לכם להפוך חלק מקהילה של לומדים החותרים לפתח הבנה עמוקה יותר של תהליכים ומבנים חברתיים בחברה הישראלית ומחוצה לה.

 

ההנהלה אישרה פנייה פורמאלית בעניין מירב אהרון כנציגה בעלת הכשרה סוציולוגית במועצה לתכנון ולבניה.

לזכרם

מותם של שני סוציולוגים : פרופ' בועז שמיר וד"ר יהודית שר – נכתבו עליהן כתבות לזכרם במידעון האגודה.

כנס 2016

מתוכנן כרגע להיערך במכללה האקדמית תל אביב יפו. פרופ' נעמי חזן דיקאנית ביה"ס לממשל וחברה פורסת חסותה על הכנס, ותמי שגיב שיפטר תרכז אותו כפי שעשו לפני 5 שנים בהצלחה אדירה. כנשיאת האגודה, אני שמחה להתגייס ולסייע בארגון הכנס בביתי החדש, אבל אם מוסד אחר כלשהו רוצה מאוד להרים את הכנס בשנה הבאה – נאפשר ברצון.

לסיום, אני רוצה להודות לכל ממלאי התפקידים באגודה – לטלי כץ גרו, סגנית הנשיאה, לקארין עמית הגזברית, לחברי ההנהלה: אולג קומליק, אורי שוויד, אילן ריס, אסף דר, מיכל פרנקל, שירה עופר ותמי שגיב שיפטר. חלקם יסיימו את תפקידם בתום הכנס, ועל מחליפיהם כבר הצבענו לפני כחודש, ומיד אזמן את פרופ' עזריה לדווח על הבחירות.

ואי אפשר בלי להודות שוב למארגני הכנס – לריקי גליה ושרה אתנס העליון על ארגון כנס ברמה גבוהה, ולעוזריהן והסטודנטים המקסימים שלהם שהפכו את הכנס לנעים כל כך, ומתנהל חלק כל כך. תודה מכולנו גם לפרופ' עמוס רולידר ראש התוכנית למדעי ההתנהגות, לפרופ' סיביל היילברון דיקאנית ביה"ס, ולפרופ שמעון גפשטיין נשיא המכללה על תמיכתם לאורך כל הדרך.

וכמובן – תודה לכולכם שבאתם והשתתפתם וחלקתם עם כולנו מהידע המצטבר שלכם. התעשרנו כולנו.

להתראות בכנס הבא.

אישורי האסיפה

  1. דו"ח כספי 2013

הגזברית ד"ר קארין אמית דיווחה על הדוח הכספי לשנת 2013 (ראו נספח א). הדוח אושר באסיפה הכללית פה אחד.

  1. בחירות 2015

נשיאת האגודה פרופ' דליה מור הודתה ליושב ראש ועדת הבחירות, פרופ' ויקטור עזריה, ולחברי ועדת הבחירות פרופ' יובל יונאי, פרופ' אילנה סילבר, פרופ' ניצה ברקוביץ ופרופ' מוטי רגב. היא מסרה תודה גם לירון יוסף מצוות המחשוב באוניברסיטת חיפה על הפעלת תכנת הבחירות, ולליאת מלביצקי מזכירת האגודה על עזרה אדמיניסטרטיבית בבחירות.

יו"ר ועדת הבחירות פרופ' ויקטור עזריה דיווח על תוצאות הבחירות. הוא דיווח כי הקדנציות של ארבעה חברי הנהלה מסתיימות עתה: אסף דר (אוניברסיטת חיפה), מיכל פרנקל (האוניברסיטה העברית), שירה עופר (אוניברסיטת בר אילן), איריס ג'רבי (סוציולוגית יישומית). האגודה מודה להם על פעילותם החשובה ותרומתם לקהילת הסוציולוגים בישראל. תמי שגיב שיפטר (המכללה האקדמית תל אביב יפו)  נענתה לבקשת נשיאת האגודה והסכימה להגיש את מועמדותה לכהונה נוספת. בעלי זכות הבחירה נקראו לאשר או לשלול את מועמדותה של סנדרה קלב (אוניברסיטת תל אביב), יגיל לוי (האוניברסיטה הפתוחה),  סבטלנה צאצאשווילי-בולוטין (סוציולוגית יישומית), ניסים ליאון (אוניברסיטת בר אילן), טלי קריסטל (אוניברסיטת חיפה), ריקי גליה (מכללת כנרת), גיא סטקלוב (האוניברסיטה העברית), ותמי סגיב שיפטר (המכללה האקדמית תל אביב יפו).

פרופ' עזריה דיווח כי השיבו 143 חברים בעלי זכות בחירה. האסיפה אישררה את תוצאות הבחירות:

דבר יו"ר הכנס, ריקי גליה

יו"ר הכנס ריקי גליה דיוחה כי נרשמו ונשתתפו כ 300 איש בכנס, ונדחו כ 40 אחוז מהתקצירים שהוגשו לכנס. היא הודתה לדליה מור נשיאת האגודה ולליאת מלביצקי מזכירת האגודה, ליושבי ראש המושבים, ליושבי ראש הקהילות, לרכזת הכנס שרה אתנס העליון, לפרופ' עמוס רולידר , לסטודנטים ולאנשי לוגיסטיקה.

 

 

 

 

נספח א

דוחות כספיים

 ליום 31 בדצמבר 2013

 דוח רואי החשבון המבקרים לחברי העמותה של האגודה הסוציולוגית הישראלית ( ע"ר )

 ביקרנו את המאזנים המצורפים של האגודה הסוציולוגית הישראלית ( ע"ר )

( להלן – העמותה ) לימים 31 בדצמבר 2013 ו- 2012 ואת הדוח על הפעילויות והדוח על השינויים בנכסים נטו שלה לשנים שהסתיימו באותם תאריכים. דוחות כספיים אלה הינם באחריות ההנהלה של העמותה. אחריותנו היא לחוות דעה על  דוחות כספיים אלה בהתבסס על ביקורתנו.

ערכנו את ביקורתנו בהתאם לתקני ביקורת מקובלים בישראל, לרבות  תקנים שנקבעו בתקנות רואי חשבון (דרך פעולתו של רואה חשבון), התשל"ג – 1973. על פי תקנים אלה נדרש מאיתנו לתכנן את הביקורת ולבצעה במטרה להשיג מידה סבירה של ביטחון שאין בדוחות הכספיים הצגה מוטעית מהותית. ביקורת כוללת בדיקה מדגמית של ראיות התומכות בסכומים ובמידע שבדוחות הכספיים. ביקורת כוללת גם בחינה של כללי החשבונאות שיושמו ושל האומדנים המשמעותיים שנעשו על ידי ההנהלה של העמותה וכן הערכת נאותות ההצגה בדוחות הכספיים בכללותה. אנו סבורים שביקורתנו מספקת בסיס נאות לחוות דעתנו.

לדעתנו, הדוחות הכספיים הנ"ל משקפים באופן נאות, מכל הבחינות המהותיות, את מצבה הכספי של העמותה לימים 31 בדצמבר 2013 ו- 2012 ואת תוצאות פעולותיה והשינויים בנכסים נטו שלה לכל אחת מהשנים שהסתיימו באותם תאריכים בהתאם לכללי חשבונאות מקובלים בישראל ( Israeli GAAP ).

בכבוד רב,

12 בנובמבר 2014

בראונשטיין, וייזר, אוקון ושות'

                                                                                                                        רואי                –               חשבון

האגודה הסוציולוגית הישראלית ( ע"ר )  מ  א  ז   ן

   ליום 31 בדצמבר

3  1 0   2

2  1 0   2

באור

שקלים חדשים

שקלים חדשים

רכוש שוטף

מזומנים

58,974

39,738

פקדונות

17,588

47,574

חייבים ויתרות חובה

2

13,843

12,107

90,405

99,419

 

 

 

נכסים נטו שלא קיימת לגביהם הגבלה

לשימוש לפעילויות

90,405

99,419

90,405

99,419

                        ____________                                           _________________

                            יו"ר העמותה                                                       חבר הנהלה

הבאורים המצורפים לדוחות הכספיים מהווים חלק בלתי נפרד מהם

 

 

 

               לשנה שהסתיימה

                ביום 31 בדצמבר

2013

        2012

 

שקלים חדשים

שקלים חדשים

הכנסות:

דמי חבר והשתתפות בכנסים

120,850

158,225

 

הוצאות  לפי פירוט :

כנסים

89,219

76,802

כתבי עת

17,500

60,000

שירותים מקצועיים

4,000

פרסים למצטיינים

10,500

7,000

אחזקה ותקורה

524

2,263

מתנות וכיבודים

813

846

אחזקת אתר אינטרנט

1,989

1,864

משרדיות

1,347

291

נסיעות

90

319

125,982

149,385

הכנסות (עודף הוצאות) נטו לפני מימון

     (5,132)

     8,840

הוצאות מימון, נטו

3,882

2,575

הכנסות (עודף הוצאות) נטו לשנה

     (9,014)

     6,265

האגודה הסוציולוגית הישראלית ( ע"ר )  דוח על  הפעילויות

הבאורים המצורפים לדוחות הכספיים מהווים חלק בלתי נפרד מהם

שאין לגביהם הגבלה

נכסים נטו

לשימוש

לפעילויות

סה"כ

 

שקלים חדשים

שקלים חדשים

יתרות ליום 1.1.12

93,154

93,154

 

תוספות במהלך השנה:

עודף נטו לשנה

     6,265

     6,265

יתרות ליום 31.12.12

99,419

99,419

 

 

תוספות במהלך השנה:

עודף הוצאות נטו לשנה

     (9,014)

     (9,014)

 

יתרות ליום 31.12.13

90,405

90,405

האגודה הסוציולוגית הישראלית ( ע"ר )

באורים  לדוחות  הכספיים

באור 1  –  כללי

 

 

א.    העמותה הינה מלכ"ר. מטרותיה העיקריות הן :

שמירת הרמה המדעית והמקצועית ורמת האתיקה של ציבור הסוציולוגים במדינת ישראל.

קידום העבודה הסוציאלית במדינת ישראל.

ב.    הדוח ערוך לפי תקן חשבונאות מספר 5 של המוסד לתקינה חשבונאית.

 

באור  2  –  חייבים ויתרות חובה

   ליום 31 בדצמבר

   3 1  0  2

   2  1  0  2

שקלים חדשים

שקלים חדשים

מס הכנסה

361

361

חייבים אחרים

13,482

11,746

13,482

12,107

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נספח ב

הודעת בחירות 2015

 

כל החברים באגודה הסוציולוגית הישראלית בעלי זכות הבחירה מתבקשים לנצל את זכות ההצבעה שבידם ולעשות זאת בהקדם האפשרי, תודה.

 

בעלי זכות הבחירה הם/ן מי ששילמו דמי חבר לאגודה לשנת 2014 ו/או לשנת 2015 ואינם/ן סטודנטים/יות לתואר ראשון או שני. לגמלאים/יות ולדוקטורנטים/ות יש גם זכות בחירה.

שלום לבעלי/ות זכות הבחירה,

בחירת חברי/ות הנהלה

הקדנציות של ארבעה חברי הנהלה מסתיימות עתה: אסף דר (אוניברסיטת חיפה), מיכל פרנקל (האוניברסיטה העברית), שירה עופר (אוניברסיטת בר אילן), איריס ג'רבי (סוציולוגית יישומית). האגודה מודהלהם על פעילותם החשובה ותרומתם לקהילת הסוציולוגים בישראל. תמי שגיב שיפטר (המכללה האקדמית תל אביב יפו)  נענתה לבקשת נשיאת האגודה והסכימה להגיש את מועמדותה לכהונה נוספת. בעלי זכות הבחירה נקראים לאשר או לשלול את מועמדותה של סנדרה קלב (אוניברסיטת תל אביב), יגיל לוי (האוניברסיטה הפתוחה),  סבטלנה צאצאשווילי-בולוטין (סוציולוגית יישומית), ניסים ליאון (אוניברסיטת בר אילן), טלי קריסטל (אוניברסיטת חיפה), ריקי גליה (מכללת כנרת), גיא סטקלוב (האוניברסיטה העברית), ותמי סגיב שיפטר (המכללה האקדמית תל אביב יפו).

(לפרטים על המועמדים לחצו על השם וייפתח הקישור)

 

נספח: לינקים למושבים מרכזיים בכנס: