כמו בובות בחלון ראווה: מנהיגי עולי אתיופיה בישראל/ רחל שרעבי ואביבה קפלן


 
 

רבות נכתב על עולי אתיופיה, אולם טרם נכתב דבר על מנהיגיה של קהילה זו, שעברה טלטלה בין חייה בעבר, כחברה חקלאית מסורתית באתיופיה, לחייה בהווה, על הצורך להתמודד על מקומה במארג החברתי העכשווי בישראל ובעיקר להסתגל אליו. מנהיגים אלו ובעיקר הזקנים שבהם, הובילו תהליך קשה של הגירה, שהיה בו משום מהפכה ו"קפיצת דרך" מעולם פטריארכלי עם סדר וארגון ברורים, אל חברה פוסט מודרנית כאוטית ומבלבלת. כפי שעולה מהנרטיב שסופר לנו, מנהיגים אלו "נטרפו" למעשה על ידי המהפכה אותה הם הובילו.

גישותינו האנתרופולוגית והסוציולוגית-היסטורית השלובות זו בזו, מספקות זווית ראייה חדשה לבחינת חייהם של הנחקרים, והיא אפשרה לנו להיטיב ולהבין את הסיפור של המרואיינים, כפי שהוצג על ידם, בלשונם ובדרכם. הגישות המשולבות אפשרו גם להצביע על הקונפליקטים השזורים בחייה של קבוצה "שחורה" החיה בתוך קבוצה אנושית רחבה יותר ו"לבנה" בעיקרה.
כחוקרות מתחום מדעי ההתנהגות, אנו מציגות גישות תיאורטיות, ומציעות דרכים לניתוח חברתי מורכב הכרוך בהגירה. במסגרת זו העלנו לדיון גם את ההיבט המתודולוגי של התופעה, המדגיש את החשיבות שיש לנרטיב של הנחקר, כפי שהוא מספר אותו, במטרה לייצור מציאות, עמה הוא מזדהה ושבה הוא עשוי לעתים גם להתגאות.

שם הספר –  הוא ציטוט מדבריו של קייס צעיר למוד סבל, העוצר בתוכו זעם כבוש, נוכח פגיעה קשה במעמדו, בכבודו ובקהילתו. כ"בובות בחלון ראוה" הוא מדמה את עצמו ואת חבריו בעינינו כחברה הקולטת.

פרופ' רחל שרעבי

רחל שרעבי

מרצה לסוציולוגיה במכללה האקדמית אשקלון ובאוניברסיטת בר אילן ומשמשת עורכת בכתב- העת "הגירה". מחקריה דנים בהגירה, מסורת ומודרניות, מגדר, מפגש בין תרבויות וסינקרטיזם. ספריה האחרונים הם: חג המימונה: מהפריפריה אל המרכז (הקיבוץ המאוחד ויד בן צבי, 2009); בין הפרטי לציבורי: נשים בקיבוץ ובמושב, שערכה עם פרופ' סילביה פוגל-ביזאוי( מאגנס ויד טבנקין, 2013);

     Mediation in Immigration (Germany, Lambert Academic Publishing, 2013)

ד"ר אביבה קפלן

אביבה קפלן

אנתרופולוגית, חברת סגל וחוקרת בביה"ס למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית נתניה ומרצה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה במכללה האקדמית באשקלון

מנהלת מוסמכת של מעונות לזקנים, מחלוצות ההקמה והניהול של בית הדיור המוגן בישראל. חברת הנהלה באגודה הישראלית לגרונטולוגיה. תחומי מחקריה: גרונטולוגיה, משמעות לחיים בזקנה, סוף החיים, ארגונים כוללניים, הגירה וקבוצות אתניות. ספרה "מבוא לגן עדן" ראה אור בהוצאת רסלינג ב- 2013.