דבר העורכות


 
 

אנו שמחות מאוד להזמין אתכן ואתכם לעיין ולקרוא בגיליון זה של מידעון האגודה הסוציולוגית הישראלית. בגיליון תמצאו דיווחים וסקירות מהכנס הסוציולוגי האחרון שנערך במכללת כנרת ועדכונים בנוגע לפעילויות של הקהילות השונות, שנערכו בחצי שנה האחרונה.

כמו כן הוספנו מדור חדש ובו סוציולוגים וסוציולוגיות מציגים ספרים ומאמרים שפרסמו בשנה האחרונה. אנו מאמינות כי זו בימה חשובה שיש לטפח כדי לעודד הכרות עם חוקרים וחוקרות ישראלים מתחום מדעי החברה, ותיקים וצעירים, ממגוון מוסדות בארץ ובעולם.

ספייה מחמוד, סטודנטית לתואר שני מאוניברסיטת חיפה, תשתף אותנו בקשיים העומדים בפני חוקר צעיר בדרכו לחיפוש עבודה אקדמית. כמו כן נזכה לרשמים בזמן אמת מהארועים האחרונים ביוון, פרי עטה של אורית הירש, דוקטורנטית מאוניברסיטת בן גוריון.

במדור אחר, נברך את כל הדוקטורים החדשים שעבודות המחקר שלהם אושרו בשנה האחרונה. ברכות מכולנו! במדור נוסף, נכיר את ד"ר מירה משה העוסקת בחקר רגשות וכן נכיר את קבוצת הפייסבוק החדשה, "סטטוס – במה לדיון סוציולוגי", בהובלת ענבר מיכלזון-דרורי, דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בבר-אילן. וכמו כן נכיר את הפורום האקדמי לחקר מדע הקיימות.

בשנה האחרונה איבדנו את אחד הסוציולוגים הפורים והמשפיעים של השנים האחרונות, פרופ' אולריך בק. פרופ' בק כיהן כפרופסור באוניברסיטת מינכן ובבית הספר לכלכלה של לונדון וחקר תחומים רבים מאינדיבידואליזם וגלובליזציה, בעיות אקולוגיות, מודרניות וקוסמופוליטיות. את המונח האחרון פיתח כתיאוריה סוציולוגית רחבה יחד עם פרופ' נתן שניידר. במדור זה מצורפים דברי הספד שכתב פרופ' שניידר לזכרו של אולריך בק.

לפני כחודשיים אבדה האקדמיה הישראלית חבר חשוב וחוקר מיוחד במינו, פרופ' מנחם אמיר. פרופ' אמיר היה מבכירי הקרמינולוגים הישראלים ושמש כחבר סגל המכון לקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1989 הוענקה לו דרגת פרופסור מן המניין. הוא עמד בראש המכון לקרימינולוגיה לסירוגין במשך שלוש פעמים (1977–1982, 1983–1984, 1989–1991). כפרופסור אורח הרצה וחקר בארצות הברית, בקנדה ובאוסטרליה. עבודתו הקיפה נושאים בתחומי עבירות אונס, פשע מאורגן וטרור. עבודת הדוקטורט שכתב היוותה בסיס לחקר תופעת האונס בנסיבות שונות ולפיתוח תחום הוויקטימולוגיה ("תורת הקורבן"). במדור זה מצורפים דברי הספד שכתב פרופ' שמחה לנדאו לזכרו של פרופ' מנחם אמיר.

בהזדמנות זו נרצה להודות לד"ר קרן פרידמן- פלג שהייתה עורכת ראשית במידעון במשך שלוש השנים האחרונות. קרן היוותה גב תומך ורוח חיה במחשבה והנעת תהליכים לחידוש ורענון המידעון ובהפיכתו לנגיש, מפרה ומהנה לכלל הקוראים והקוראות. אנחנו מאחלות לקרן בהצלחה בהמשך הדרך, ובטוחות שעוד נשוב לשמוע עליה וממנה בקרוב.

ברוח זאת, אנחנו מברכות את מיכל אסא-ענבר שמחליפה את קרן ומצטרפת כעורכת ראשית של המידעון. מיכל היא דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית.  אנחנו בטוחות כי הצטרפותה תוסיף להוביל את המידעון למחוזות חדשים ומעניינים.

לסיום, נזכיר כי גם הפעם מצורף קול קורא הפתוח לכל המעוניינות והמעוניינים להציע מדורים חדשים, טורי דעה וכל רעיון אחר שעשוי לעניין את הקוראות והקוראים.

מאחלות לכולנו קיץ מהנה ומפרה,

הגר חג'ג'- ברגר, מיכל אסא-ענבר וליאת מילביצקי