פרדוקס ספינת תזאוס: מגדר, דת ומדינה/ עורכות : חנה הרצוג וענת לפידות-פירילה


 
 

בספר פרדוקס ספינת תזאוס: מגדר, דת ומדינה, חוקרות וחוקרים מתחומי דעת ומחקר מגוונים מזמינים את הקוראים למסע בין קהילות שונות ברחבי המזרח התיכון, תוך דגש על קהילות בישראל, בניסיון להתחקות על היחסים בין שלוש הקטגוריות מגדר, דת ומדינה. פרדוקס ספינת תזאוס, העוסק בשאלה אם אובייקטים שהיו מורכבים מפרטים מסוימים ממשיכים לשמור על זהותם גם לאחר שהפרטים הוחלפו, משמש מטפורה לדיון ביחסים המורכבים בין שלוש הקטגוריות האלה. כמו קורותיה המוחלפות של הספינה, קטגוריות חברתיות, אף שהן שומרות על צורה קבועה ומובחנת לכאורה, הן תוצר של הבניה חברתית מתמשכת ונתונות לשינויים מתמידים. נקודת מוצא תיאורטית זו מאתגרת את החשיבה הבינארית הרווחת, הנוהגת לבחון את היחסים בין דת למדינה, בין דת למגדר או בין מדינה למגדר. התפיסה המוצגת בספר מניחה שקטגוריות חברתיות, כמו יחסים חברתיים, הן רשת סבוכה של יחסי גומלין כמו קונפליקט, תחרות, שיתוף, הסכמה, הכפפה, הטמעה ושינויים הדדיים. ברוח זו, מאמרי הקובץ מציעים ניתוח של הדרכים שבהן שלוש הקטגוריות נתפסות כקטגוריות נפרדות אך גם  מכוננות זו את זו ויוצרות מארגי חיים הפורמים את הצורה הקבועה לכאורה של כל קטגוריה ומעניקים לה ממדים ורובדי משמעות חדשים.

על העורכות:

פרופ' חנה הרצוג

חנה הרצוג פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ומנהלת שותפה של "שוות" המרכז לקידום נשים בזירה הציבורית במכון ון ליר. ממקימות המכללה האקדמית תל אביב יפו, ממקימות התכנית ללימודי נשים ומגדר באוניברסיטת תל אביב, עמדה בראש התכנית ארבע שנים. חוקרת ופעילה לשוויון חברתי. תחומי התמחותה ופרסומיה: סוציולוגיה פוליטית-היסטורית, אי-שוויון אתני, לאומי ומגדרי, מגדר ופוליטיקה, מגדר וביטחון, מגדר וידע וסוציולוגיה של דורות. במסגרת מחקריה על ידע עסקה גם בסוגיות של מתודולוגיה פמיניסטית ושיטות מחקר איכותניות.

Herzog's picture3

ד"ר ענת לפידות-פירילה

מכהנת כמנכ"לית של קרן חינוך ארה"ב –ישראל (קרן פולברייט). עד לאחרונה היא עמדה בראש התכנית הים תיכונית במכון ון ליר בירושלים ולימדה במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית. לפידות-פירילה היא בוגרת אוניברסיטת תל-אביב ואת תואר הדוקטור שלה קיבלה מן האוניברסיטה של דרהם, אנגליה. היא זכתה במענקי מחקר רבים, ובהם מענק מקרן וינגייט ומלגות פוסט דוקטורט מטעם מכון טרומן לקידום השלום (2006-2003) ומאוניברסיטת הרווארד (2002). בשנים 2007-2005 שימשה חוקרת במרכז לחשיבה אסטרטגית ומדיניות בבית הספר למדיניות ציבורית שבאוניברסיטה העברית, שם עמדה בראש פרויקט מחקר העוסק בהעצמת נשים ובהוגנות אזרחית בקהילות מזרח תיכוניות. לפידות-פירילה הקימה במכון ון ליר בירושלים את הפורום ללימודי תורכיה והיא עורכת מקימה של כתב העת: Journal of Levantine Studies. כתב עת אקדמי היוצא לאור פעמיים בשנה בשפה האנגלית. תחומי המחקר שלה הם מחשבה פוליטית אסלאמית ובעיות של זהות בתורכיה המודרנית.

Anat Photo (Newsletter #1) 2

לינקים מומלצים:

Gendering politics https://www.press.umich.edu/15414/gendering_politics

Gendering Religion and Politics Untangling Modernities  http://www.palgrave.com/page/detail/gendering-religion-and-politics-hanna-herzog/?isb=9780230613089

Trisection of forces: gender, religion and the state – the case of state-run religious schools in Israel http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1468-4446.2006.00108.x/full