קהילת לימודי ידע, מדע וטכנולוגיה- סיכום פעילות, שנת 2015


 
 

קהילת לימודי ידע, מדע וטכנולוגיה (KLYMT), הוקמה לפני כשנתיים, בכנס האגודה הסוציולוגית הישראלית ה- 45. היא פתוחה לכל העוסקים במחקר בתחום, ומטרתה לשמש בימה לחשיפת מחקרים חדשים ולדיון בנושאים משותפים כגון אופייה הטכנומדעי של החברה הישראלית, תפקידו של ידע בהקשרים תרבותיים שונים ותרגומו ממרחב אחד לאחר, גישות תיאורטיות ומתודולוגיות, ומגמות עולמיות בתחום. ניתן לצפות בתקצירים של ההרצאות שהוצגו במושב ההשקה, בקישור זה: http://www.iss-annual-conference.org.il/2014/page.php?pageId=40&mk=35.

בחודש ינואר 2015, קיימנו כנס בנושא "בין סיכון לאי-ודאות: ידע, מדע וטכנולוגיה", בשיתוף עם התכנית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר-אילן. היה זה הכנס הראשון של הקהילה, ואנו מקווים שהצלחתו תהיה סימן לבאות. לכבוד הכנס הקמנו אתר קטן, שבו אפשר למצוא את התקצירים שהוצגו בכנס, צילומים ממנו, מידע על הדוברים בו וסיכום שלו http://klymtisrael.wix.com/riskevent.

בכנס ה-46 של האגודה הסוציולוגית, קיימנו מושב, ששמו "על הסוציולוגיה של ידע, מדע וטכנולוגיה: פריפריה ומרכז" (ניתן לקרוא את התקצירים בקישור זה), במושב הוצגו מחקרים ממגוון תחומים המאפיינים את תחום העיסוק של הקהילה. במפגש הקהילה שהתקיים לאחר המושב, הודיע יו"ר הקהילה, ד"ר אורי שוויד על פרישתו מהתפקיד. החליף אותו ד"ר דיויד רייר מהמחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. כמו כן, לאורך השנה כולה, הקפדנו לעדכן את עמוד הפייסבוק של הקהילה, בידיעות מישראל ומהעולם, במגוון נושאים, באירועים בתחום, בקולות קוראים לכנסים, במידע על מלגות והצעות להזדמנויות לבתר-דוקטורט ומשרות באקדמיה.

בכנס הקרוב של האגודה הסוציולוגית, נקיים מושב ששמו: "חברה במנהרת הזמן: הסוציולוגיה של הידע, המדע והטכנולוגיה".  מיד לאחריו נקיים פגישה של חברי הקהילה, נשמח לראותכם בפעילויות אלה.

בפגישה של חברי קלימט וקהילת בריאות ורפואה באגודה הסוציולוגית, החלטנו לחבור להפקה של כנס משותף לשתי הקהילות, בנושא גנטיקה, אתיקה, ביו-פוליטיקה ומה שביניהן. לאחרונה הצטרפו אלינו המחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה והתכנית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר-אילן וכן האגודה להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים. המועד המתוכנן לכנס הוא 29.5.2016. בימים אלה מופץ הקול הקורא לכנס, נשמח לקבל תקצירים וכמובן לפגוש את חברי וחברות הקהילה בכנס עצמו.

תמונה למידעון1

בתצלום: אורחת הכנס, ד"ר מיכל גבעוני, מהמחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת ב גוריון