דבר העורכות


 
 

אנחנו שמחות להזמין אתכן ואתכם לקרוא במידעון האגודה הסוציולוגית.

זהו גיליון ראשון לשנה האקדמית תשע"ו שיוצא במתכונת מעט מצומצמת וזאת כיוון שאנו עסוקות בניתוב בימת המידעון לדרך ישנה-חדשה. במהלך החודשים האחרונים אנו שוקדות על חזון חדש הצומח מתוך האמונה שלנו בשילוב בין רעיונות סוציולוגים, דרך המחשבה הסוציולוגית והמציאות החברתית. ברוח תפיסתו של Michael Burawoy אנו מעוניינות למצוא את הדרך להשיב את הסוציולוגיה למי שמייצר אותה – לבני האדם. לצד התיאוריה והעשייה האקדמית החשובה אנו מאמינות בחשיבות להנגיש את הדיסיפלינה הסוציולוגית לכלל הציבור ולחיי היומיום.

לשם כך פנינו לבנייה של מאגר טקסטים על פי שלושה עקרונות מנחים:

  1. מתן במה לסוציולוגים וסוציולוגיות להשתמש בשיח הסוציולוגי בתוך קהילת הסוציולוגים אך גם מעבר לכתלי האקדמיה. במה זו תשמש בית לסוציולוגיות וסוציולוגים כדי לפרסם ולמצוא טקסטים כתובים, סרטים, מידע ארכיוני וחומרים נוספים. אלה ישמשו מאגר טקסטים לשימוש בהוראה, לטובת הפרייה של כתיבה נוספת, או בשיח עם סוציולוגים נוספים בתחומי עניין שונים. החומרים הכתובים והויזואלים לא יהיו כפופים בהכרח לכללי הכתיבה הנוקשים של האקדמיה.
  2. האתר יהיה נגיש גם לקהל הרחב שאינו מגיע מתחום הדעת הסוציולוגי. גם אנשים המבקשים ללמוד על החברה הישראלית ולהתבונן בה מזוויות מבט שונות ומגוונות יוכלו להנות ממאמרים במגוון נושאים. באמצעות הבימה הזו אנו מבקשים להעמיק את הרעיון של סוציולוגיה ציבורית (Public Sociology), לפיו יש להחזיר את הסוציולוגיה אל החברה ממנה הגיעה.
  3. החומרים באתר יזמינו חוקרים מדיספלינות אחרות לכתוב גם כן מתוך תפיסה של מרחב אינטרדיספלינרי המאפשר דיאלוג עם תחומי ידע שונים ואחרים.

זו הזדמנות להודות לפרופ' גדי יאיר וד"ר טליה שגיב שעזרו לנו לחשוב ולנסח את את הרעיונות הללו.

לצד פעילות זו נמשיך במדורים הקבועים ובבנייה של מדורים וטורים חדשים שישתלבו עם חזון הסוציולוגיה הציבורית. חבלי הלידה הם איטיים ולעיתים קשים, אך אנו מאמינות כי זהו מהלך חשוב שיאפשר את חיזוקה והעמקה של הסוציולוגיה הישראלית.

בסוף החודש יתקיים הכנס הסוציולוגי שיעסוק בנושא: "הסוציולוגיה כמצפן – עבר, הווה, עתיד". הכנס יערך במכללה האקדמית תל אביב-יפו. אורח הכנס השנה הינו Prof. Frank Welz העומד בראש האגודה הסוציולוגית האירופאית. פרופ' ולץ חבר במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת Innsbruck שבאוסטריה. תחומי המחקר שלו:

Sociological theory and methodology
Norms, law, and society
Social structure and cultural change
Culture & knowledge

אנו בטוחות כי לפניינו כנס עשיר ומעניין ולקראת הגיליון הבא נשמח לקבל מאמרים, מחשבות והגיגים אחרים הקשורים לכנס.

בהמשך לכך אנו מזמינות אתכן ואתכם להיות חלק מצוות המידעון, לכתוב, לבעוט ולהרהר יחד.

נשמח בכל הצעה, רעיון ועצה.

מאחלות לכן קריאה מעשירה ומאווררת,

שלכן, העורכות:

הגר חג’ג’-ברגר, מיכל אסא-ענבר וליאת מילביצקי.