קהילת צבא ובטחון- סיכום פעילות, שנת 2015


 
 

יו״ר של הקהילה – עוזי בן שלום וניר גזית

במהלך הכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית במכללת כנרת, התקיים מושב של קהילת צבא וביטחון בנושא “פוליטיקה והקצנה בצבא". במושב הקהילה הוצגו ארבעה מאמרים שעסקו בהיבטים שונים הקשורים בממשק שבין צבא והשדה הפוליטי: תפקידיו של הבצא בשירות משטר הכיבוש (מאיה רוזנפלד); הניול של מצבי שבי וחטיפת חיילים (ניצן רותם); חווית השירות של נשים דתיות בצבא ומשמעותה בחייהן הבוגרים; ותהליכי הדתה ותיאוקרטיזציה בצבא (יגיל לוי). במהלך המושב התפתח דיון מרתק ופורה.

שנת הפעילות 2015 היתה שנת מעבר בקהילת צבא וביטחון. במפגש המקצועי של הקהילה במהלך הכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית, הודיע פרופ׳ יגיל לוי על סיום תפקידו כיושב הראש של הקהילה. יגיל מילא תפקיד זה במהלך שבע השנים האחרונות, וזו הזדמנות טובה להודות לו על עבודתו הנמרצת, יוזמותיו הרבות ותרומתו. לתפקיד יושב הראש של הקהילה הוצעו ונבחרו ד"ר ניר גזית מהמרכז האקדמי רופין וד"ר עוזי בן-שלום מאוניברסיטת אריאל. שניהם משמשים בתפקיד במשותף, בדומה לפעילותם של פרופ׳ יגיל לוי וד"ר זאב לרר.

השנה הוחלט להרחיב את תחום העיסוק של הקהילה, מסוציולוגיה של הצבא בלבד לסוציולוגיה של צבא וביטחון. הרציונאל העומד בבסיס ההחלטה הוא לאפשר לסוציולוגים ולסוציולוגיות העוסקים באספקטים רחבים יותר של תחום הביטחון ובארגוני ביטחון צבאיים למחצה או לא-צבאיים (כגון, משטרה, משמר אזרחי, וחברות ביטחון פרטיות) לקחת חלק בפעילויות הקהילה. שינוי זה יעמוד גם במרכז מושב הקהילה בכנס השנתי הקרוב במכללת תל-אביב-יפו.

בחודש אוקטובר קיימה הקהילה סיור מקצועי לאזור עוטף עזה. במסגרת הסיור נפגשו חברי וחברות הקהילה עם תושבי האזור, גורמי צבא וחוקרים, ואנשי מכללת ספיר בשדרות, ודנו בשגרת החיים האזרחית והבטחונית לאורך הגבול עם רצועת עזה. במהלך 2016 מתוכנן סיור מקצועי נוסף, ככול הנראה לאזור עוטף ירושלים.

בשבועות הקרובים הקהילה מתעתדת לפתוח דף פייסבוק אשר ישמש להפצת מידע עדכני על אירועים וכנסים בנושאי צבא וביטחון, וכן לדיון בנושאים הרלוונטים לתחומי העניין של חברי וחברות הקהילה.