קהילת סביבה וחברה- סיכום פעילות, שנת 2015


 
 

דו"ח סיכום פעילות קהילת סביבה וחברה – שנת 2015

 שמות יו"ר וחברי וועדת ההיגוי:

יו"ר הקהילה: טלי כץ-גרו – אוניברסיטת חיפה

חברי וועדת ההיגוי: נתליה גוטקובסקי – אוניברסיטת תל אביב והרווארד, טליה פריד – אוניברסיטת בר אילן, לירון שני – אוניברסיטת תל אביב ו MIT, ד"ר רפי גרוסגליק – אוניברסיטת ברנדייס

 

  • הקהילה המקצועית למחקר סביבה וחברה הוקמה במסגרת האגודה הסוציולוגית באפריל 2014.  הקמת הקהילה נועדה לקדם שיח אינטלקטואלי בשאלות הקשורות למנגנונים החברתיים, התרבותיים, והמוסדיים המעורבים ביחסי החברה והסביבה בישראל, כפי שמתרחש במוסדות אקדמיים ובאגודות מקצועיות מקבילות בעולם. מטרתנו בהקמת הקהילה המקצועית היתה פיתוח סדר-יום מחקרי המתמקד בממשק סביבה וחברה ובביסוס הנושא כתחום דעת אקדמי המשולב בסוציולוגיה והאנתרופולוגיה הישראלית בפרט ובמדעי החברה בכללם.
  • בנובמבר 2014 התקיים כנס היסוד של הקהילה המקצועית באכסנייה של בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר באוניברסיטת תל אביב ובתמיכה מוסדית ושיתוף פעולה עם מספר גורמים באוניברסיטה: החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומרכז אדמונד י' ספרא לאתיקה. לכנס היסוד "מה אנחנו יודעים על סביבה וחברה בישראל" נרשם קהל רב  ומגוון של מעל 200 איש המצביע להערכתנו על הצורך והצמא לשיח סביבתי במדעי החברה ולשיח חברתי בתחום הסביבה. במהלך הכנס התקיימו חמישה מושבים שחשפו את חזית המחקר בתחומי סביבה וחברה בישראל. נושאי המושבים היו: מגמות ותהליכים בתנועה הסביבתית בישראל; בין טבע  לבין תרבות במרחב הלאומי – ישראלי; גיבוש עמדות והתנהגויות סביבתיות;  מרחב, תכנון וביקורת השיח אודותיהם ולבסוף מושב בנושא אורח חיים סביבתי ואתיקה ירוקה בישראל.

 

  • לקהילה דף פייסבוק פעיל  https://www.facebook.com/isseco/?fref=ts  שמעלה עדכונים על נושאים רלוונטיים מעולם המחקר האקדמי הקשורים בסביבה באופן כללי ובעיקר בממשק שבין חברה וסביבה. הדף אף מרבה להפנות לידיעות חדשותיות רלוונטיות לתחומי העיסוק של הקהילה ומבקש לעורר דיון אינטלקטואלי בין חברות וחברי הקהילה. לפוסטים השונים המועלים באופן תלת שבועי ישנה חשיפה של 230 חברים. כמו כן נשלח לחברי הקהילה ניוזלטר אחת לחודשיים במהלך השנה האקדמית.

 

  • בכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית שהתקיים במכללת כנרת בפברואר 2015, התקיים מושב הפתיחה של הכנס "הפרדיגמה הסביבתית החמישית וביקורת הסוציולוגיה." המושב נבע מתחומי העיסוק שמובילה הקהילה המקצועית והובל על ידי יו"ר הקהילה טלי כץ-גרו. מושב הקהילה בכנס התקיים תחת הכותרת "מבט חברתי על הפוליטיקה של הטיעון הסביבתי בישראל" והוא זימן לתוכו מומחים הן מהאקדמיה והן מעולם האקטיביזם להציג מחקרים שעוסקים בפוליטיקה וכן בדה פוליטיזציה של השיח הסביבתי בישראל. במושב הציגו כרמית לובנוב מהאגודה לצדק סביבתי בישראל, יוסף ג'בארין מהטכניון, טלי כץ-גרו מאוניברסיטת חיפה וטל אלון מוזס מהטכניון.  במושב התפתח דיון מרתק ופורה.

 

  • בכנס השנתי של האגודה האנתרופולוגית שהתקיים במכללה האקדמית באשקלון בחודש יוני 2015 התקיים מושב בארגון הקהילה המקצועית לסביבה וחברה תחת הכותרת "ידע במדינה על אחרות וסביבה". במושב הציגו חוקרים החברים בועדת ההיגוי של הקהילה וכן חוקרים נוספים את עבודת המחקר שלהם. בין המציגים היו אורית הירש וד"ר רפי גרוסגליק אשר עסקו באחרות, טבעונות ואלימות תרבותית-פוליטית בישראל, טליה פריד מאוניברסיטת בר אילן עסקה במקומן של פרשנויות תרבותיות בעבודתם של מפקחי איכות הפרדת פסולת. נתליה גוטקובסקי הרצתה על עבודתה אודות התמרתו של ענף שמן הזית: טכנו-מדע, מדינה ומקומיות ישראלית/פלסטינית. למושב הגיבה ד"ר דפנה הירש (האוניברסיטה הפתוחה) ובמושב השתתף קהל מאזינים רב.

 

  • בסוף חודש פברואר 2016 צפויה להתקיים סדנת תלמידי מחקר של הקהילה המקצועית שלנו באוניברסיטת חיפה. בסדנה יציגו שמונה תלמידי מחקר ברמת מא, דוקטורט ופוסט-דוקטורט מאמרים או פרקים בנושאי סביבה וחברה. על כל מחקר יגיב מומחה מבין חברי הסגל באוניברסיטת חיפה ובטכניון.

 

  • בכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית במכללה האקדמית תל אביב-יפו בינואר 2016 מתוכנן להתקיים מושב הקהילה המקצועית שכותרתו הסביבה כמצפן לפעולה חברתית: ייצור ידע ותפיסות תרבותיות. במושב זה צפויים להציג ד"ר איתי גרינשפן מביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, ד"ר מירי לביא נאמן ממכון הערבה ללימודי הסביבה ואוניברסיטת ברקלי, ד"ר אביגיל מוריס ממכון הערבה ללימודי הסביבה ומרכז המחקר ים המלח וכן ד"ר חגית זמרוני ואסף שוורץ מהטכניון.

 

  • אנו רואים כהישג מקצועי את רתימתם של חוקרים מדיסציפלינות שכנות כגון תכנון ערים ואזורים וממוסדות מחקר כגון הטכניון והצלחה במטרתנו להגדיל את שיתופי הפעולה והממשקים של אנשי חברה וסביבה במעגלים אקדמים נרחבים. בנוסף, חברי ועדת ההיגוי של הקהילה המקצועית רתמו במהלך שנת 2015 את מערכת כתב העת "סוציולוגיה ישראלית" להוצאתו לאור של גליון מיוחד העוסק במחקרי סביבה וחברה בישראל. אנו שוקדים כעת במרץ על הכנת הגיליון שצפוי לצאת לאור במהלך שנת 2016.

 

  • ערב עיון ראשון של SCORAI-Israel שהיא רשת מומחים בנושא צריכה וקיימות נערך באוניברסיטת בר-אילן ביום חמישי, 17.12.15. שתי הרצאות מרכזיות ניתנו על ידי גלית כהן מהמשרד להגנת הסביבה וורד בלאס מאוניברסיטת תל-אביב.ולרי ברכיה ממכון ירושלים לחקר ישראל ודוד כץ מאוניברסיטת חיפה הגיבו על ההרצאות והוסיפו תובנות לגבי קיימות חברתית, כלכלית וסביבתית. אירוע זה לא אורגן על ידי הקהילה אבל הוא משיק לפעילותה, מהווה עדות לעניין שתחומי הסביבה מעוררים בישראל ומסמן ערוץ עתידי נוסף לשיתופי פעולה.

 

 

בברכה להמשך פעילות פורייה!

פרופ' טלי כץ-גרו, נתליה גוטקובסקי, טליה פריד, לירון שני וד"ר רפי גרוסגליק