קהילת גוף, תרבות וחברה- סיכום פעילות , שנת 2015


 
 

קהילת גוף, תרבות חברה- דו"ח סיכום פעילות 2015

יו"ר הקהילה: ד"ר מירי גל עזר.

רכזים: הילה נחושתן, אורי ארז

בכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית במכללת כנרת, התקיים מושב של הקהילה המתחדשת "גוף, תרבות וחברה". המושב כינס חוקרות וחוקרים הפועלים בשיטות אינטר-דיסציפלינריות בשדות המחברים בין אנתרופולוגיה וסוציולוגיה, תרבות ואמנות, היסטוריה, לאומיות ותקשורת. המושב עסק בגוף המסוכן והמאיים, ובגוף המאוים, שאינם מבנים מהותניים, אלא מבנים דינמיים הנטועים, מעוצבים, מכוננים ומשקפים תהליכים מרכזיים בתרבות ובחברה וחושפים את המערכות היוצרות את ההבניה החברתית-פוליטית של הגוף. במושב הוצגו בו 4 הרצאות העוסקות בהיבטים שונים של נושא זה: הגוף המוגבל והמשתקם והתפתחות מקצוע השיקום הרפואי מקום המדינה (גבי אדמון ריק); הגוף הרוקד- המחול המודרני במהלך שלטונו של הרייך השלישי, הנקשר לאידיאלים של חירות ושחרור (גב' ליאורה בינג היידקר); ההתמודדות החברתית עם הגוף המאוים על ידי סיכוני הקרינה הבלתי מייננת (ליאת מילביצקי); המגע בין הגוף האינטרסקסואלי לבין  המומחים הביו-רפואיים (ד"ר לימור מעודד דנון); הכחדתו הסמלית והדרתו הממוסדת של הגוף השחור (עמית קמה).

 

בהמשך השנה הקהילה הציגה מושב במסגרת הכנס האנתרופולוגי ה-43 שנערך ביוני 2015 במכללת אשקלון. במסגרת הכנס התקים מושב של הקהילה תחת השם: "הגוף האחר ושאלת הבנייתו החברתית והתרבותית".

 

בנוסף, בספטמבר, 2015 נערך אירוע הקרנת הסרט: "עליה" ודיון על הסרט בהשתתפות במאית הסרט, נעם אדרי . האירוע נערך בשיתוף קהילת "גוף תרבות וחברה" עם מכון סרוונטס בת"א. לאחר הקרנת הסרט נערך דיון בהשתתפות הקהל יחד עם מספר הרצאות, ביניהן: ד"ר נינה פינטו-אבקסיס: "ילד ביד אחת ורדיו ביד שנייה": ממרחב מקור ההגירה למרחב של עליה"; גב' אנג'י כהן האוניברסיטה האוטונומית מדריד והאוניברסיטה העברית: "אסטרטגיות לשמירת הזהות הספרדית בחברה הישראלית הקולטת עליה";

ד"ר מירי גל- עזר,  המכללה האקדמית כנרת, עמק הירדן: :מבט כפול על הביטוס ועליה: בין זיכרון, יצירה ומיתוס".

הקהילה ממשיכה ליידע את רשימת התפוצה שלה על כנסים, תערוכות, אירועים וקולות קוראים הקשורים להיבטים סוציולוגיים הקשורים לגוף, תרבות וחברה.