בין שינוי להתחדשות


 
 

מאז הגיליון האחרון של המידעון התרחשו חילופי תפקידים באגודה הסוציולוגית. פרופ' דליה מור סיימה את תפקידה כנשיאת האגודה ופרופ' אורי רם החליף אותה. גם ליאת מילביצקי, מזכירת האגודה מזה עשור שנים, סיימה את תפקידה. מכאן אנו שולחים לה תודה גדולה על הליווי, התמיכה והטיפול המסור בקידום עבודת האגודה הסוציולוגית, אך גם ברכת הצלחה בסיום הדוקטורט ובכל אשר תבחר. את ליאת החליפה ליאור סבח, תלמידה לתואר שני באוניבסיטת בן גוריון, אשר מיהרה להכנס לעניינים. הרבה הצלחה גם לליאור! בשיתוף פעולה עם פרופ' רם וליאור סבח, אנו ממשיכות לפעול ולקדם את הצהרת הכוונות שלנו מן הגליונות הקודמים ולהפוך את מידעון האגודה לבימה משמעותית יותר.

ברוח זו, יפתח הגליון הנוכחי עם מאמר מאת פרופ' רם המגולל את נקודת מבטו על אירועי פרשת אריאל בעקבות מניעה של פעילות האגודה עם המרכז האוניברסיטאיב אריאל. אנו מזמינות את מי שמעוניינת להגיב על הדברים לכתוב לנו לקראת הוצאת הגיליון הבא.

לפני כחודש, איבדה האקדמיה הישראלית חבר חשוב וחוקר מיוחד במינו, בפיגוע במתחם שרונה בתל אביב.  ד"ר מיכאל פייגה. ד"ר פייגה היה עמית מחקר בכיר ומרצה במכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות שבאוניברסיטת בן-גוריון בנגב וראש מסלול לתואר ראשון ללימודי מדינת ישראל. עיקר מחקרו עסק בחברה הישראלית, בזיכרון קולקטיבי ובמיתוס פוליטי (Political Myth). בגיליון זה, משתף אותנו ד"ר מורי רם, תלמידו של ד"ר פייגה, בהכרותו רבת השנים, בידע שספג ממנו ובאופן העבודה המיוחד שחלק איתו. בנוסף, מובאת ביקורת על ספרו של פייגה, "שתי מפות לגדה: גוש אמונים, שלום עכשיו ועיצוב המרחב בישראל", אשר כתב אורי רם בשנת 2003.

לצד אלה, אנחנו שמחות להזמין אתכן ואתכם למצוא דיווחים וסקירות מהכנס הסוציולוגי האחרון שנערך במכללה האקדמית תל-אביב יפו, בינואר 2016. זאת בנוסף לביקורת ספרים של יערית בוקק-כהן ועדכונים על פעילויות הקהילות השונות אשר נערכו בחצי שנה האחרונה. עוד תוכלו לקרוא תקצירים של התזות והמאמרים הזוכים בתחרות האגודה, ולהתרשם מהמחקרים הרבים והמגוונים שנערכים בימים אלו.

אהרן אלאור, משתף אותנו בהרהוריו על המעבר ממחקר בסיסי אל הפוטנציאל הגלום בו לישום ולשינוי. הגר חג'ג' ברגר הכותבת את הדוקטורט שלה על חיפוש משמעות בעידן הפוסטמודרני ערכה  מחקר אתנוגרפי שנערך במאהל רוטשילד במחאת 2011, ותחלוק הרהורי-מחקר לציון חמש שנים למחאה החברתית.

לסיום, נזכיר כי גם הפעם מצורף קול קורא הפתוח לכל  המעוניינים להציע מדורים חדשים, טורי דעה וכל רעיון אחר שעשוי לעניין את הקוראים.

מאחלות לכולנו קיץ מהנה ומפרה,

הגר חג'ג'- ברגר ומיכל אסא-ענבר