סיכום האסיפה הכללית של האגודה הסוציולוגית הישראלית בכנס ה-47


 
 

דיווח נשיאת האגודה היוצאת, פרופ' דליה מור

לאיזו עשיה נפלאה נחשפנו כאן עכשיו, ובעצם – לאורך כל הכנס! אנחנו אגודה פורייה ומרתקת, אבל לצערי – לא משגשגת. המצוקה התקציבית הולכת וגוברת. יחד עם הנשיא החדש שאני מקווה שתכף יאושר – נצטרך לחשוב על דרכים להגביר את הפניה של סטודנטים לדיסציפלינה, ואת החברות באגודה כך שנוכל לפעול יותר ולעשות יותר, לתמוך בסקציות השונות ובכתב העת, להפוך את הסוציולוגיה לרלוונטית יותר לשוק ולסטודנטים כך שיבוא קאדר חדש של כוחות מעולים אלינו.

כרגע – אנחנו בירידה:

שנה לא ידוע תואר ראשון תואר שני דוקטור פרופסור סטודנט לתואר ראשון סטודנט לתואר שני סטודנט לתואר שלישי סוציולוג יישומי סך הכל
2016 0 4 48 98 38 0 16 65 3 260
2015 64 12 37 96 29 11 11 59 2 313
2014 4 5 52 154 44 2 41 105 1 388
2013 36 5 65 134 44 9 38 90 1 406

השנה האחרונה הייתה לא פשוטה לחברה הישראלית, וכנראה שאנחנו ממשיכים באותו כיוון:

 • שנה של לינץ' באזרח זר שנחשד בטרור
 • של עליה באלימות כלפי נשים, אתיופים, פלשתינים ואחרים
 • של טרור בינלאומי נגד יהודים
 • של קיטוב גדל בין עשירים ועניים וצמיחה בפערים הכלכליים
 • של צמיחה בחינוך הפרטי, ברפואה הפרטית

בעצם – איפה שלא נסתכל אנחנו רואים זליגה לכיוונים מוחצנים ומוקצנים לשיח אלים ומקטב, ולהתחזקותה של ההתבדלות בין קבוצות וכו'.

ועדיין קולה של הסוציולוגיה במרחב הציבורי – לא נשמע. אנחנו ברובנו שקועים בהיכלי השן ולא מספיק רלוונטיים.

במפגש הראשון של נשיאי האגודה לדורותיהם עלו כמה הסברים אפשריים לכך:

 • הסוציולוגיה במהותה היא דרך חשיבה. חלקים ממנה שעברו פורפסיונאליזציה עוזבים אותה.
 • הקידום המקצועי מבוסס על תרומה לתיאוריה הסוציולוגית. קיימת דיכוטומיה בין תיאוריה למעשיות. כל עוד ההבדל ביוקרה, בדגש, בתגמולים ובתהליכי הקידום משמרים את חוסר האיזון, יש קושי.
 • עתידו של המקצוע תלוי בכח המשיכה שלו לגבי סטודנטים טובים. יש למתג את הסוציולוגיה בתור דיסציפלינת-אם המשמשת בסיס לסקטורים השונים.
 • הדיסציפלינה הסוציולוגית איבדה ממעמדה בגלל שהפכה קונטרוברסיאלית בתוך עצמה, בגלל מלחמות אסכולות.
 • יש למצוא דרכים לעודד קהילות שיש להן שאיפה לפרופסיונליזציה
 • צריך ללמוד איך להביא את המחקרים אל השדה או אל הסיטואציה היישומית

ולמרות זאת –

אני מעבירה עוד מעט את השרביט עם המון אופטימיות ותקווה לעתיד מבטיח לדיסציפלינה ולאגודה שלה. אשמח לראות יותר מהוותיקים מתגייסים לתרום ולעשות למען הסוציולוגיה, ויותר מהצעירים מוצאים את עתידם בתחום ובשדה. עם יותר פעילות רלוונטית בשטח, והתפתחות של הכלים הסוציולוגיים – התיאורטיים והמחקריים – לכלים שבשימושן של יותר ויותר דיסציפלינות.

בלי השינויים הנדרשים הללו, שיהפכו אותנו מתחום תיאורטי בלבד לתחום בעל אמירה חברתית-פרופסיונאלית אמיתית, אני חוששת שאנחנו עלולים להתדרדר עוד יותר הן מבחינת הסטודנטים הנרשמים אלינו במוסדות השונים, והן מבחינת חברי הסגל שיזכו להשתלב באקדמיה.

ולא אוכל לסיים את דברי מבלי לומר שוב תודה רבה לכל מי שטרם ועשה יחד איתי לאורך השנתיים שבהן כיהנתי כנשיאת האגודה, ואלה שכיהנו כל השנים עוד קודם לכן. ותודה לכל אלו שהתגייסו להיכנס להנהלת האגודה ולשמש את חבריה. תודה לכל ראשי הקהילות שעושים עבודה מופלאה בתקציב אפסי, לתמי סגיב שיפטר על המחשבה היצירתית והעבודה הבלתי נלאית ולליאת מלביצקי על המסירות חסרת גבולות. תבורכו כולכם. תודה רבה.

דבר יו"רית הועדה למונחי סוציולוגיה בעברית, פרופ' דבורה קלקין-פישמן

פרופ' קלקין- פישמן דיווחה על רשמיה מעבודת הועדה למונחי סוציולוגיה בעברית שפעלה מטעם האגודה. היא ציינה גם את שיתוף הפעולה עם האקדמיה והעלתה על נס את תרומתה של המזכירה האקדמית, גב' רונית גדיש. המילון המלא הועלה לאתר האקדמיה ללשון ועברית וכן לאתר האגודה הסוציולוגית הישראלית. ר' קישור: http://www.iss-annual-conference.org.il/2016/uploads/files/1452537953.pdf .

דבר יו"ר הכנס, ד"ר תמי סגיב שיפטר

השנה, ארגנו את הכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית תחת הכותרת – הסוציולוגיה כמצפן: עבר, הווה, עתיד. בנינו את הכנס סביב נושא זה כעמוד שדרה כאשר, כל המושבים בכנס, החל במושבים המקבילים ועד המליאות, היו קשורים אליו ועסקו בו. המטרה היתה לעסוק בסוגיה שאני לפחות רואה בה חשובה ומהותית ואני מקווה שהצלחנו להאיר את נקודות המבט המגוונות. לא פחות חשוב מזה, אני מקווה שגם התאפשר מפגש חברתי, מעבר לזה המקצועי, בין סוציולוגים בארץ.

אני מודה לכל מי שעבדו והשקיעו ימים כלילות בארגון הכנס והוצאתו לפועל ולכל מי שתמכו ואפשרו את קיומו.

תודה רבה למכללה האקדמית תל-אביב-יפו, לנשיא המכללה פרופ' שלמה בידרמן; לדקאנית בית הספר לממשל וחברה- פרופ' נעמי חזן; למנכ"ל המכללה מר בני אלון; לעמיתיי בבית הספר לממשל וחברה במכללה – ובהם פרופ' נתן שניידר, ד"ר גרסיאלה טרכטנברג, ד"ר נועה לביא, פרופ' יעל השילוני-דולב, ד"ר עמית קפלן, ד"ר תמר ברקאי; לעמיתיי בבית הספר למדעי ההתנהגות ובפרט – לפרופ' גילי גולדצוויג דיקן בית הספר ופרופ' רבקה יעקובי ראש המגמה לפסיכולוגיה רפואית.

תודה לכל הצוות האדמיניסטרטיבי והלוגיסטי באקדמית, שתמכו ועבדו למען הצלחת הכנס. ותודה מיוחדת לאחראית הכנסים והאירועים במכללה, הילה שביט. הילה, אין מילים. התברכנו בך. הילה היתה זמינה בכל עת, פעלה ללא לאות ותרמה את ניסיונה ומקצועיותה, תמיד מתוך רצון ונכונות ועם חיוך גדול.

תודה לצוות הסיסטם על שיתוף הפעולה והסיוע בהתקנת הקבצים, המחשבים והמקרנים בכנס ולאבי מוסרי מנהל יחידת המחשב.

תודה רבה לאבות הבית שהמילים "לא" ו"בלתי אפשרי" אינן חלק מהג'רגון שלהם, תודה למנהלי הקרנף שדאגנו לקיבתנו וכל מי שלא נשאר לקוקטייל הפסיד ובגדול!

תודה רבה לועדה המארגנת של הכנס, אשר רבים מבניהם נרתמו ולקחו על עצמם תפקידים פעילים בכנס.

תודה מיוחדת ליו"רים של המליאות והמיני מליאות שקיבלו על עצמם את התפקיד והרימו מושבים מרתקים – פרופ' אילן תלמוד יו"ר המיני מליאה מבט סוציולוגי על כלכלה, פרופ' אורי בן אליעזר יו"ר המיני מליאה האם ישראל היא עדיין דמוקרטיה אתנית, פרופ' גילי דרורי יו"ר המליאה בחזית המחקר הסוציולוגי בארץ, ד"ר ניצה ברקוביץ יו"ר מושב המליאה מדור לדור וועדת השיפוט – ד"ר אנסטסיה גורוזיינסקי וד"ר דנה קחטן, ד"ר נועה לביא יו"ר המליאה סוציולוגיה בתקשורת, מר אולג קומליג יו"ר מליאת הסיכום מחשבות על הסוציולוגיה כמצפן, שארגן בנוסף מושב חשוב ומרתק לקבוצת העניין של דוקטורנטים ומרצים צעירים וכן, ייעץ ותמך לכל אורך ארגון הכנס, פרופ' נתן שניידר יו"ר ועדת התזה המצטיינת, ד"ר הדס מנדל יו"ר ועדת המאמר המצטיין וכל השופטים שהסכימו לשמש בועדות הפרסים.

תודה רבה לכל המרצים שהסכימו להשתתף בכל המושבים הללו.

תודה עמוקה לפרופ' טלי כץ-גרו, סגנית נשיאת האגודה הסוציולוגית, שסייעה בהבאתו לארץ של המרצה האורח בכנס – פרופ' פרנק ולץ, נשיא האגודה הסוציולוגית האירופאית, סייעה באירוחו וכן, תמכה בפעילויות הכרוכות בארגון הכנס.

תודה רבה לכל יו"ר הקהילות המקצועיות שארגנו את כל המושבים המקבילים בכנס.

המילים "תודה רבה" אינן מספיקות להודות לרכזות הכנס – רכזת התוכן של אתר הכנס אורית הירש, שבזכות עבודתה הקמנו אתר לתפארת, ורכזת הכנס ומזכירת האגודה הסוציולוגית ליאת מילביצקי, תמיד ברוגע, תמיד בחיוך, תמיד הכל אפשרי.

ואחרונה חביבה, אשר מתוך כוונה שמרתי לסוף דבריי, פרופ' דליה מור, נשיאת האגודה הסוציולוגית בשנתיים האחרונות וסגנית הנשיא לעניינים אקדמיים באקדמית תל-אביב-יפו, תודה על הדלת הפתוחה תמיד, על הזמינות, על האוזן הקשבת, התמיכה, הייעוץ.

אני מודה על הכבוד והזכות לעמוד בראש הועדה המארגנת של הכנס הסוציולוגי השנתי ועל האפשרות לתכננו ולהוציאו אל הפועל בהתאם לחזוני.

תודה לכולכם שהגעתם לכנס, השתתפתם ותרמתם להצלחתו.

אני מקווה שנצא מהכנס עם תובנות, מחשבות, רעיונות ויוזמות לפעילות אישית וקולקטיבית שיתרמו למיצוב הסוציולוגיה והסוציולוגים ומעמדם.

 אישור דו"ח כספי 2014

גזברית האגודה, ד"ר קארין אמית, דיווחה כי רשם העמותות מבקש להעביר השנה את הדוח הכספי והדוח המילולי של האגודה לשנת 2014 המעודכן באתר הכנס בקישור: http://www.iss-annual-conference.org.il/2016/uploads/files/1452596292.pdf . דוח זה אושר על ידי חברי ועדת הביקורת: ד"ר הדס מנדל, ד"ר עמית קפלן וד"ר טלי קריסטל. הדו"ח אושר פה אחד באסיפה הכללית בכנס.

אישור מינויים של בעלי תפקידים

יו"ר ועדת הבחירות, פרופ' ויקטור עזריה, הודה לחברי ועדת הבחירות פרופ' יובל ינאי,  פרופ' חיה שטייר, פרופ' מוטי רגב וד"ר ניצה ברקוביץ. הוא מסר תודה גם לירון יוסף מצוות המחשוב באוניברסיטת חיפה על הפעלת תכנת הבחירות ולליאת מלביצקי מזכירת האגודה על עזרה אדמיניסטרטיבית בבחירות.

פרופ' עזריה דיווח על תוצאות הבחירות המעודכנות באתר הכנס בקישור: http://www.iss-annual-conference.org.il/2016/uploads/files/1453305488.pdf

האגודה מודה לנשיאת האגודה פרופ' דליה מור,  ולשלושה חברי הנהלה: פרופ' גיא סטקלוב (האוניברסיטה העברית), ד"ר ניסים ליאון (אוניברסיטת בר אילן) וד"ר אילן ריס (אזור בחירה כללי- הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) המסיימים את תפקידם על תרומתם לקהילה הסוציולוגית.

תוצאות הבחירות אושרו פה אחד באספה הכללית. בצורה זו אושרה בחירתו של פרופ' אורי רם (אוניברסיטת בן גוריון) לנשיא האגודה. אושרה גם בחירתם של פרופ' גילי דרורי (האוניברסיטה העברית), ד"ר פגיס מיכל (אוניברסיטת בר אילן) להנהלת האגודה, ד"ר רון נגר סיגל (המכללה האקדמית ספיר) וד"ר עירן יונה מיטל (אזור בחירה כללי) לחברים בהנהלת האגודה. בצורה זו פרופ' טלי כץ גרו (אוניברסיטת חיפה)  נבחרה מחדש לסגנית נשיא האגודה ואורי שויד (אוניברסיטת בן גוריון) נבחר מחדש לחבר בהנהלה. יתר בעלי התפקידים אושרו להמשך תפקידם.

מינוי חברי ההנהלה:

הנהלת האגודה

נשיא:                                פרופ' אורי רם               אוניברסיטת בן גוריון

סגנית נשיאה:                     פרופ' טלי כץ גרו            אוניברסיטת חיפה

חברים/ות (לפי סדר שמות א-ב):

מר אולג קומליק                             אוניברסיטת בן גוריון

ד"ר אורי שוויד                              אוניברסיטת בן גוריון

ד"ר מיטל עירן יונה                        אזור בחירה כללי

ד"ר רון סיגל                                  המכללה האקדמית ספיר

פרופ' גילי דרורי                             האוניברסיטה העברית

ד"ר טלי קריסטל                            אוניברסיטת חיפה

פרופ' יגיל לוי                                              האוניברסיטה הפתוחה

ד"ר מיכל פגיס                                אוניברסיטת בר אילן

ד"ר סבטלנה צאצאשווילי-בולוטין                סוציולוגית יישומית

פרופ' סנדרה קלב                                        אוניברסיטת תל אביב

ד"ר ריקי גליה                                            המכללה האקדמית כנרת

ד"ר תמי סגיב שיפטר                                  המכללה האקדמית תל אביב יפו

גזברית האגודה                   ד"ר קארין אמית           המרכז האקדמי רופין

מזכירת האגודה                  גב' ליאת מילביצקי        אוניברסיטת בן גוריון,

                                                                             המכללה האקדמית תל אביב יפו,

                                                                             המכללה האקדמית ספיר  

ועדת ביקורת

יו"ר: ד"ר הדס מנדל (אוניברסיטת תל אביב)

חברים/ות: ד"ר טלי קריסטל (אוניברסיטת חיפה), ד"ר עמית קפלן (המכללה האקדמית תל אביב יפו

 

מורשי חתימה

פרופ' אורי רם (אוניברסיטת בן גוריון, נשיא האגודה)

ד"ר קארין אמית (המרכז האקדמי רופין, גזברית האגודה)

דבר נשיא האגודה הנכנס , פרופ' אורי רם

פרופ' רם ביקש להודות על הבחירה בו לנשיאות האגודה, והוסיף כי מקבל את הנשיאות בהתרגשות ובדאגה. פרופ' רם ביקש להזמין את באי הכנס לכנס ה 48 של האגודה הסוציולוגית הישראלית שיתקיים באוניברסיטה הפתוחה, יו"ר הכנס הוא פרופ' זאב רוזנהק.